Ново проучване на НАСА показва, че площта и масата на ледовете в Антарктика се увеличават благодарение на натрупания през последните 10 хиляди години сняг.
Изследването оспорва заключенията на други проучвания, включително и доклада на Междуправителствения комитет по изменение на климата (IPCC) от 2013 г., в който се казва, че Антарктида губи континенталния си лед.
Според новите анализи на сателитни данни, антарктическата ледена покривка нараства нетно с 112 милиарда тона лед годишно от 1992 г. до 2001 г. Това нетно увеличаване се забавя до 82 милиарда тона лед годишно между 2003 и 2008, съобщава сайтът на агенцията.
"Получените от нас резултати не противоречат на това, че Антарктида губи все повече и повече лед в покрайнините на Антарктическия полуостров, региона Thwaites и остров Pine в Западна Антарктида. Откритото от нас явление засяга Източна Антарктида и вътрешните райони на запад - нарастването на леда в тях надвишава загубите в други части на полярната област", - заяви Джей Цвали (Jay Zwally) грациолог от Центъра за космически полети Годард в Грийнбелт и водещ автор на изследването.
Снимка: NASA's Operation IceBridge
Учените изчисляват с колко ледената покривка намалява или увеличава като следят промените във височината на повърхността, които измерват с помощта на сателитни висотомери. Така използвайки тези данни изчисляват два параметъра - дебелината на ледената покривка в различни региони на Антарктика и как се променя тяхната площ със смяната на сезоните. Освен това климатолозите са проучили метеорологичните данни за нивото на валежите в Антарктика, събирани от 1979 г., което им е помогнало да оценят количеството на снега, който пада в южната полярна област всяка година.
Обединявайки всички тези данни, учените открили, че всъщност ледниците на Антарктика нарастват, а не намаляват в последните години.
Причината за това е снега. Вековните натрупвания на сняг в Източна и Централна Антарктида през последните десет хиляди години, всяка година се добавят около 200 милиарда тона нов лед.
Означава ли това, че глобалното затопляне се отменя?
Снимка: pandoraworld.su
Както учените обясняват, нищо подобно - средните температури се покачват и антарктическият лед се топи по-бързо от преди. Увеличаването на южните ледници е за сметка на снега от предишни исторически епохи, когато нивото на валежите над Антарктида е било доста по-високо.
След само няколко десетилетия тенденцията на нарастване на ледовете в Антарктика ще се обърне според Цвали. "Ако загубите на Антарктическия полуостров и части на Западна Антарктида продължат да нарастват със същия темп както през последните две десетилетия, загубите ще се изравнят с увеличаването на леда, вследствие на многогодишното натрупване в Източна Антарктида за 20 или 30 години".
"Добрата новина е, че Антарктида все още не е започнала да допринася за повишаването на морското равнище, а напротив, тя отнема по 0,23 мм на година", обяснява Цвали. "Но това също е лоша новина. Ако 0,27 милиметра годишно от покачването на морското равнище не се дължи на Антарктида, както пише в доклада на IPCC, трябва да има някакъв друг принос за покачването на морското равнище, който не се отчита".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
03.11 2015 в 20:55
03.11 2015 в 20:12
03.11 2015 в 13:19
Отделно, самите континенти като екосистеми вероятно губят вода. Иначе казано - успяват да задържат и поддържат все по-малко вода в кръговратите, т.е. екосистемите се дестабилизират, до голяма степен вследствие на загуба на трайна растителност - гори и тн. Водата, която до вчера се е въртяла в кръговрата на даден континент, била е задържана от съществуващи гори - днес, когато част от тези гори ги няма - няма какво да задържи тази вода и тя преминава в океанските системи, преминава в други кръговрати, оттам покачване на нивото на световния океан.
Това води до едно трайно засушаване на континентите и в някакъв момент ще започне да е проблем за земеделието и оттам за изхранването на човечеството.
02.11 2015 в 19:19
02.11 2015 в 17:17
02.11 2015 в 16:27
Последни коментари