Вдишайте през носа и издишайте през устата. Това не е просто нещо, което се прави по време на занимания по йога - от дишането по този начин всъщност има голяма полза за здравето, която може да помогне на организма да се пребори с вирусните инфекции.
Това твърди един от тримата фармаколози, спечелили Нобеловата награда през 1998 г. и Луи Дж. Игнаро (Louis J. Ignarro) обяснява защо в статия на The Conversation.
Причината е, че нашите носни кухини произвеждат молекули азотен оксид или NO, което увеличава притока на кръв в белите дробове и повишава нивата на кислород в кръвта.
Вдишването през носа доставя NO директно в белите дробове, където помага в борбата с коронавирусната инфекция, като блокира репликацията на коронавирус в белите дробове.
Много хора, които спортуват или се занимават с йога вдишват през носа, вместо през устата и усещат ползата от този начин на дишане. По-високото насищане с кислород на кръвта може да накара човек да се почувства по-освежен и осигурява по-голяма издръжливост.
Именно за това, че откриха как азотният оксид се произвежда в организма и как работи е дадена и Нобеловата награда на Луи Игнаро.
Ролята на азотния оксид в организма
Азотният оксид е широко разпространена сигнална молекула, която задейства много различни физиологични ефекти. Използва се клинично и като газ за селективно разширяване на белодробните артерии при новородени с белодробна хипертония. За разлика от повечето сигнални молекули, NO е газ в своето естествено състояние.
NO се произвежда непрекъснато от около трилион клетки, които образуват вътрешната лигавица или ендотела от 150 000 километра артерии и вени в нашите тела, особено в белите дробове.
Ендотелът, извличащ NO, действа за отпускане на гладката мускулатура на артериите, предотвратявайки високото кръвно налягане и насърчава притока на кръв към всички органи. Друга жизненоважна роля на NO е да предотвратява образуването на кръвни съсиреци в нормалните артерии.
Освен че релаксира съдовата гладка мускулатура, NO отпуска и гладката мускулатура в дихателните пътища - трахеята и бронхиолите - улеснявайки дишането. Друг вид NO-медиирана гладка мускулна релаксация възниква в еректилната тъкан (corpus cavernosum), което води до ерекция на пениса. Всъщност NO е основният медиатор на ерекцията на пениса и сексуалната възбуда.
Това откритие доведе до разработването и предлагането на пазара на силденафил с търговско наименование "Виагра", което работи, като засилва действието на NO.
Други видове клетки в тялото, включително циркулиращите бели кръвни клетки и тъканни макрофаги, произвеждат азотен оксид за антимикробни цели.
NO в тези клетки реагира с други молекули, също произведени от същите клетки, образувайки антимикробни агенти за унищожаване на нахлуващи микроорганизми, включително бактерии, паразити и вируси. молекула.
Азотният оксид като инхалаторна терапия
Тъй като NO е газ, той може да се прилага с помощта на специализирани устройства като терапия на пациенти чрез инхалация. Вдишаният NO се използва за лечение на бебета, родени с персистираща пулмонална хипертония, състояние, при което свитите белодробни артерии ограничават кръвния поток и поемането на кислород.
Вдишаният NO разширява свитите белодробни артерии и увеличава притока на кръв в белите дробове. В резултат на това хемоглобинът на червените кръвни клетки може да извлече повече животоспасяващ кислород и да го транспортира в общото кръвообращение.
Инхалирането с NO буквално превръща посинелите бебета в розови и може да ги излекува, за да се приберат вкъщи с мама и татко. Преди появата на инхалирането с NO, повечето от тези бебета са умирали.
В момента терапия с инхалиране на NO е в клинични изпитвания за лечение на пациенти с COVID-19. Изследователите се надяват, че три основни действия на NO могат да помогнат в борбата с болестта - разширяване на белодробните артерии и увеличаване на притока на кръв през белите дробове, разширяване на дихателните пътища и увеличаване на доставката на кислород до белите дробове и кръвта и директно убиване и инхибиране (потискане) на растежа и разпространението на коронавируса в белите дробове.
Как азотният оксид убива вирусите
В проучване in vitro, проведено през 2004 г. по време на последното огнище на SARS (причинено от друг коронавирус - вируса на тежкия остър респираторен синдром), експериментални съединения, които освобождават NO, увеличават степента на оцеляване на клетки на бозайници, заразени с SARS-CoV.
Това предполага, че NO има директен антивирусен ефект. В това проучване NO значително инхибира репликационния цикъл на SARS-CoV, като блокира производството на вирусни протеини и неговия генетичен материал, РНК.
В малко клинично проучване през 2004 г. инхалираният NO е ефективен срещу SARS-CoV при тежко болни пациенти с пневмония.
SARS CoV, който предизвика епидемията през 2003/2004 г., споделя по-голямата част от генома си с SARS CoV-2, вирусът, отговорен за COVID-19. Това предполага, че инхалаторната терапия с NO може да бъде ефективна за лечение на пациенти със COVID-19.
Всъщност няколко клинични проучвания на инхалаторен NO при пациенти с умерена до тежка форма на COVID-19, които се нуждаят от апарати за обдишване, понастоящем продължават в няколко институти. Надеждата е, че инхалаторният NO ще се окаже ефективна терапия и ще намали нуждата от апарати за обдишване и легла в отделенията.
Синусите в носната кухина, а не устата, непрекъснато произвеждат NO. Азотният оксид, произведен в носната кухина, е химически идентичен с NO, който се използва клинично чрез инхалация.
И така, вдишвайки през носа, вие доставяте NO директно в белите си дробове, където той увеличава както въздушния поток, така и притока на кръв и поддържа контрола на микроорганизмите и вирусните частици.
Докато тревожно очакваме резултатите от клиничните изпитвания с инхалаторен NO и разработването на ефективна ваксина срещу COVID-19, трябва да сме нащрек и да тренираме правилно дишане, за да увеличим максимално вдишването на азотен оксид в белите ни дробове. Не забравяйте да вдишвате през носа си; издишайте през устата си.
Авторът Луи Дж. Игнаро е професор по молекулярна и медицинска фармакология, Медицинска школа, Калифорнийски университет, Лос Анджелис .
Тази статия е публикуванна от The Conversation под лиценз Creative Commons. Прочетете оригиналната статия.
Още по темата
Животът
Уроците и предупрежденията на случайните клъстери COVID-19
Животът
Коронавирус: Основните танцови стъпки, които всеки може да следва
Животът
Какво е известно и какво не за безсимптомните случаи на COVID-19















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
18427
1
29.06 2020 в 10:46
Бавното дълбоко йогистко дишане (през носа, разбира се), води до правилно охлаждане на кръвта, която постъпва в малкия кръг на кръвообращението - отива за охлаждане на мозъка. Тренира се еластичността на органите в коремната кухина и "подрежда" правилно, за изхвърляне, на газовете.
Важно е, щото цялата ни система е газо-вакуумна, а и там където е има подналягане- в бял дроб при вдишване - изпарението е по-бурно - изхвърлят се изпаренията със "затопляне" на носната кухина. Освен това - се очиства и горната част на дробовете, където са най-много (при обикновеното коремно дишане) бактериите - от там "започва" настинката. Премахването на полу-живите бактерии - това е точно срещу "среда за разпространение на вируси".
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи