Едно неголямо изследване потвърди, че халюциногенното съединение, наречено псилоцибин, което се съдържа в т. нар. магически гъби, има потенциал да помогне за лечението на хората с депресия.
В проучването на 12 души с депресия е даден псилоцибин заедно с подкрепяща психотерапия. Три месеца по-късно при половината от участниците в изследването са намалени симптомите на депресия. Преди това те не са имали подобрения след лечение с антидепресанти в течение средно 17.8 години, разказва Live Science.
Отчет за проучването е публикуван в списание The Lancet Psychiatry.
Все пак специалистите предупреждават, че са необходими още повече изследвания, за да се докаже ефективността и безопасността на псилоцибина.
"Това е първото изследване на псилоцибина като потенциално лекарство за тежки депресии", заяви водещият автор на проучването д-р Робин Кархарт-Харис (Carhart-Harris), научен сътрудник в Центъра по невропсихофармакология при Лондонския имперски колеж. "Депресията, неподдаваща се на медикаментозно лечение, е често срещана, инвалидизираща и изключително трудна за лечение".
Доброволците първо получават ниска доза от 10 мг псилоцибин на капсули, а след това - втора, по-висока доза (25 мг) седмица по-късно. По време на действието на препарата всеки пациент е под наблюдението от двама психиатри. Състоянието им се оценява преди лечението, след седмица и след три месеца.
Винсент Ван Гог, Скърбящ старец/ Източник: Wikipedia
Седмица по-късно изследователите са установили, че всички пациенти са получили известно подобрение в симптомите на депресия, а осем са преживели временна ремисия на симптомите си.
До три месеца по-късно петима от участниците са преживели някаква степен на рецидив на симптомите си. Но останалите седем души продължават да показват подобрение в сравнение със състоянието си преди преди приема на псилоцибин, включително петимата, които все още са в ремисия.
Това проучване има две ограничения - хората са знаели, че получават псилоцибин и това, че проучването не включва контролна група, която да получи плацебо, заявиха изследователите.
Страничните ефекти са незначителни и краткотрайни. Те включват тревожност, обърканост, главоболие и гадене в началото на действието на препарата.
Изследователите смятат, че получените резултати показват ефективността и безопасността на приложението на псилоцибина при тежки депресии и отварят пътя към по-мащабни клинични изпитания.
Псилоцибинът е основното активно вещество в халюциногенните гъби от рода Psilocybe. Ефектът му се обуславя от стимулирането на серотониновите рецептори 5-НТ2А и в по-малка степен на повишаването на концентрацията на допамин в базалните ганглий.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15914
2
20.05 2016 в 10:30
Ще вземе дедо ви поп да публикува статия "Водата е подходяща за миене, а в трудни моменти може и да се пие".
29585
1
19.05 2016 в 10:52
Последни коментари