На Марс се случи най-мощното глобално сияние, заради слънчевата буря

НаукаOFFNews Последна промяна на 01 октомври 2017 в 00:08 3766 0

Изображенията показват внезапна поява на ярко сияние на Марс по време на слънчевата буря. Спектрографът Imaging UltraViolet на космическия апарат MAVEN ги е направил на 12-13 септември 2017 г. Източник: NASA/Goddard/University of Colorado

Специалистите на НАСА регистрираха мощно сияние на Марс, надминаващо 25 пъти яркостта на предишните. Събитието е свързано със слънчевата буря, която настъпи на 11 септември, смятат експертите от JPL на НАСА. 

Ултравиолетовите изображения, публикувани от НАСА, които се виждат най-горе, показват внезапната поява на яркото сияние на Марс по време на слънчевата буря. Снимките са направени от спектрографа Imaging UltraViolet на космическия апарат MAVEN на 12-13 септември 2017 г.

Огромният обем плазма, изхвърлен от Слънцето, въздействайки върху атмосферата на Марс, предизвиква сияние, осветяващо повърхността му с ултравиолетова светлина.

Сиянията се случват, защото високоенергийните частици от слънчевата буря обстрелват газовете в атмосферата на планетата, като ги карат да светят. За разлика от полярните сияния на Земята, Марсианските сияния не са съсредоточени в полярните области на планетата. Това е така, защото Червената планета няма силно магнитно поле като Земята, което да фокусира сиянията близо до полюсите.

Тези профили показват яркостта на емисиите на сиянието в атмосферата на Марс на различни височини. Плърната черна линия вдясно показва сиянието по време на слънчевата буря през септември 2017 г. Едва забележимата пунктирна линия близо до вертикалната ос представя предишното най-ярко сияния, видяно от MAVEN, което се появи през март 2015 г. Данните са от наблюденията на инструмента ултравиолетов спектрограф за изобразяване (Imaging Ultraviolet Spectrograph - IUVS) на Mars Atmosphere and Volatile Evolution orbiter на НАСА или MAVEN.

Хоризонталната ос на двете части на тези графики е времето от 10 септември до 15 септември 2017 г. Горната част на тази графика показва увеличението на протоните в два обхвата на енергийните нива (от 15 до 100 милиона електронволта и от 80 до 220 милиона електронволта), регистрирани от инструмент на НАСА Solar Energetic Particle на борда  спътника MAVEN. Долната част показва радиационна доза на марсианската повърхност, в микрогрея на ден, измерена чрез инструмента на НАСА Radiation Assessment Monitor на марсохода Curiosity. Микрогрей е мерна единица за абсорбиране на доза облъчване.

Това изображение показва внезапната поява на светло сияние на Марс по време на слънчевата буря по наблюдения на орбиталния апарат на НАСА MAVEN.

Виолетово-бялата цветова схема показва интензивността на ултравиолетовата светлина, отделяни от сиянията от нощната страна на Марс до (вляво) и по време на (вдясно) събитието. Ултравиолетовите данни са наложени върху изображение на Марс, получено по време на слънчеви бури и показват ориентацията на планетата, благодарение на светлия полумесец отдясно. Излъчването на сиянията изглежда най-ярко по ръба на планетата по линията на светещия слой на атмосферата.

Изследванията на такива събития ще дадат представа за влиянието на слънчевата активност върху Марс. В бъдеще придобитите знания ще бъдат полезни при овладяването на Червената планета и нейната по-нататъшна колонизация.

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !