Един от най-добрите инженери, работещи по спорния ЕмДрайв двигател (EmDrive), който се тества в лабораторията Eagleworks в Космическия център Джонсън в Тексас проговори публично за текущото състояние на проекта. Това са първите вести от месеци.
Целта на тестовете на лабораторията на НАСА е да се елиминират всички възможни външни влияния, които могат да причинят необяснимата тяга, която двигателят произвежда привидно от нищото. Трябва да се установи от къде идва тя, защото в противен случай ЕмДрайв нарушава закона за запазване на импулса, който от Нютоново време е издържал всички проверки и основава се на самите свойства на времето според уравненията на Еми Ньотер.
Последните новини за EmDrive идват от Пол Марч (Paul March), един от главните изследователи на EmDrive, са публикувани във форума на НАСА Spaceflight. Постът е в отговор на непубликувана работа, която твърди, че отчетената тяга се генерира от силата на Лоренц[1] между EmDrive и магнитното поле на Земята. Това би обяснило от къде идва тягата, но според Марч и неговите тестове, това не е вярно.
"Ще ви разкажа, че първо изработихме и монтирахме 2-ро поколение магнитен демпфер (заглушител)[2], който намалява блуждаещите магнитните полета във вакуумната камера с поне един порядък и всякакви силови взаимодействия на Лоренц[1], които може да произведат", коментира Марч в пост от 28 октомври "И все пак анормалните сигнали за тяга остават ...", добавя той.
*1Сила на Лоренц е силата, действаща върху заредена частица, причинена от електрическото, магнитното или електромагнитно полета на средата, в която тя се намира.
*2Демпфер - Устройство, приспособление за успокояване, премахване или предотвратяване на вредни механични трептения в машините, приборите и механизмите при тяхната работа.
Според Марч силата на Лоренц е елиминирана почти изцяло, но все още има може би влияние от топлинното разширение. Марч споделя, че с екипа си сега разработват усъвършенстван инструмент за анализ за елиминиране на замърсяването, както и интегриран тест, с който да се премахнат изцяло грешките в следствие на термичното разширяване.
Тези подобрения ще помогнат за изследването на EmDrive, а в същото време си остава факт, че "аномалната тяга" все още се наблюдава и причините за нея са все още необясними.
След като тестовете в лаборатория на Eagleworks се изпълнят, те ще бъдат подложени на независима проверка и верифициране в изследователския център Глен, в лабораторията за приложна физика към Университета Джонс Хопкинс, и в Jet Propulsion Laboratory .
Схема: emdrive.com |
Напомняме, че EmDrive представлява кухо медно тяло от цилиндър и конус, затворено отвсякъде. Принципът на действие се основава на ефекта от налягането на електромагнитното лъчение: микровълновото излъчване упражнява налягане върху отражателя. Заради формата на отражателната камера налягането на частта с по-голям диаметър е по-високо от частта с по-малък диаметър. Изобретателят Роджър Шоуйър (Roger Shawyer) твърди, че устройството генерира тяга в посока към тесния край на пресечения конус. Този двигател произвежда малка тяга, употребявайки само електрическа енергия, която може да се достави от слънчеви панели, ядрен реактор или друг източник. Но това е в разрез с някои от основните закони на физиката, тъй като за работата си двигателят не се нуждае от гориво. |
Тази тяга е малка, от порядъка на микронютони (теглото на комар на Земята), т. е. тягата е толкова малка, че може да е грешка в измерванията. Такава малка сила може да изглежда безполезна за пътуване в космоса, но може да стане значителна, ако се увеличи, ако двигателят се осъществи в по-големи мащаби в един космически кораб.
Но е още твърде рано да мечтаем за далечни полети с ЕмДрайв.
Източник: NASA Allegedly Conducts More Successful Tests On "Impossible" EM Drive
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
04.02 2016 в 12:05
Налягането, което прави лъчението не е на същия принцип, както от газ. Ако беше газово налягане, постановката щеше да е еквивалентна на опита да се повдигнеш сам, като хванеш с ръце стола, на който седиш. Обаче при лъченията няма връзка между излъчвателя и натисканата повърхност. Освен това стените могат да поглъщат или отразяват вълните и това дава разлика в полученото налягане. Физиката далеч не е открила всичко и тепърва има да разберем къде е ключа от палатката. Но щом това е публикувано в научни издания, значи е официално проверено и изглежда работи.
06.11 2015 в 20:13
05.11 2015 в 20:43
Много хора не разбират данъчните облекчения. Ако дадеш дарение за 1000 валутни единици ти намаляват данъчната основа с 1000 валутни единици. После разходите на фондацията (за труд) се облагат с данъци.
Няма никаква печалба от правенето на дарения! Единствено дарителите физически лица спестяват данъци, ако накарат тяхната фирма да направи дарението вместо тях. Например ако данъчната ставка е 30% при 1000 валутни единици физическото лице ще дари 700, а юридическото 1000.
05.11 2015 в 20:36
и основава се → и се основава
04.11 2015 в 16:13
Единствено делата Господни противоречат на Първия и на Втория принцип на термодинамиката.
04.11 2015 в 13:38
Ако има някой идея Sivalgor@yahoo.com
04.11 2015 в 11:48
04.11 2015 в 11:09
Не искам да прозвучи непочтително по адрес на прославения Роджър Шоуйър, но това обяснение звучи неграмотно. Трябва да се отчита натиска не само върху двете основи на пресечения конус, но и натиска върху върху околната повърхнина. Тук няма място да пиша формули, но който иска може да реши задачата. Пълната тяга от налягането на лъчението ще е точно равна на нула. Ако не е така, пита се защо трябва да работи с електромагнитно лъчение, а не с обикновен газ. По логиката на изобретателя, всеки кух пресечен конус пълен с газ, ако околната среда е вакуум, трябва да развива тяга. А ако околната среда е въздух, тогава е достатъчно да се повиши налягането в конуса и пак ще тръгне. Да ама не става. Който не вярва, нека опита. Очевидно, има някакво друго обяснение за наблюдаваната тяга. Ако не е шашма, разбира се. Да не забравяме, че в САЩ има данъчни облекчения за хора, които спонсорират научните изследвания и може цялата гюрултия да е точно поради такива съображения.
04.11 2015 в 10:24
Последни коментари