Екип от астрономи от САЩ, Европа, Чили и Южна Африка са установи, че преди 70 хиляди години Слънчевата система най-вероятно е била посетена от друга звезда, съобщава изданието Astrophysical Journal Letters.
Това може би е била наскоро откритата бледа двойна звезда на Шолц (известна още под кода WISE J072003.20-084651.2. Тя преминала през периферията на нашата Слънчева система, през район, наречен Облак на Оорт. Нито една друга известна звезда никога не е била толкова близо до Слънчевата система - 5 пъти по-малко от най-близката в момента Проксима от Центавър.
Звездата на Шолц е част от двойна система, състояща се от червено джудже ,с маса около 8% от теглото на Слънцето и кафяво джудже, с маса около 6% на масата на Слънцето.
Кафяви джуджета е прието да се наричат "неуспялите" звезди поради малката им маса - количеството на водорода е твърде малко за дългосрочно поддържане на термоядрени реакции. Въпреки, че са "малки" за звезди, те все пак са много по-масивни от газовите гиганти като Юпитер.
Eрик Мамажек (Eric Mamajek) от Университета Рочестър и колегите му са анализирали скоростта и траекторията на движението на звездата на Шолц. Траекторията й показала, че преди 70 000 години тя е минала на разстояние от около 52 000 астрономически единици AU (1 AU = средното разстояние между Земята и Слънцето) или около 0,8 светлинни години, или 8 млрд км от Земята. В космически мащаб, това разстояние е много малко, защото най-близката ни звезда, Проксима от Центавър е на 4,2 светлинни години от Земята.
Астрономите са на 98% уверени, че двойната звезда е преминава през граничната зона на Слънчевата система, така наречения външен Облак на Оорт, от където идват кометите.
Звездата на Шолц в момента е на разстояние само на 20 светлинни години и се движи доста бавно.
Учените са наблюдавали космическия обект със спектрографите на Южноафриканския голям телескопа (Southern African Large Telescope - SALT) и Магелановия телескоп в Лас-Кампанас, Чили. Те са проучили звездата на Шолц, измервали спектъра й и радиалната й скорост с помощта на Доплеровия ефект.
Между другото, въпреки че в момента на звездата на Шолц е бледо червено джудже, при преминаването си през Облака на Оорт, вероятно е увеличила яркостта си хиляди пъти. Възможно е, нашите предци да са гледали звездата на Шолц преди 70 хиляди години за няколко минути или дори часове.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23.02 2015 в 13:21
21.02 2015 в 12:12
Последни коментари