24 октомври 2019
Категории
  •  Космос
  •  Физика
  •  Науки за земята
  •  Биология
  •  Медицина
  •  Говорят медиците
  •  Математика
  •  Научни дискусии
  •  Разни
FACEBOOK

Приключи ХXI национален конкурс „Космосът – настояще и бъдещена човечеството”

| ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 03 юли 2019 в 11:187120

Фондация "Еврика" обяви резултатите от конкурса „Космосът – настояще и бъдещена човечеството”.

След направените експертни оценки, защита на авторски идеи и обсъждане по всяко от тематичните направления, специализираното жури под ръководството на доц. д-р Таня Иванова класира участниците и присъди награди както следва:

А. За идеи за научни и технически експерименти:

• Първо място – диплом и предметна награда на Димитър Руменов Фердинандов от Езикова гимназия „Пловдив“ с научен ръководител Костадина Кацарова за научен проект „SOCOL”;
• Второ място – диплом и предметна награда на Габриела Георгиева Георгиева от СУ „Железник“, гр. Стара Загора с научен ръководител Надя Кискинова за научна разработка на тема „Слънцето и слънчевите цикли“;
• Трето място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Александра Росенова Пейчева, Катрин Петрова Младенова и Елена Боянова Спасова от Спортно училище „Ген. Владимир Стойчев“, гр. София с научни ръководители Василка Узунова и Вяра Йорданова за научна разработка на тема „Защитна роля на земното магнитно поле за хората и начини за борба с опасността от космическа радиация извън него при космически полети“.

Поощрения:

• Колектив в състав: Елия Никодимова Йорданова, Мария Любомирова Стоева и Станчо Любомиров Стоев от Спортно училище „Ген. Владимир Стойчев“, гр. София с научни ръководители Вяра Йорданова и Росица Чафадарова за научна разработка на тема „Марсиански хеликоптер“;
• Колектив в състав: Люба Кирилова Атанасова, Никол Цачева Андрейковска и Ивана Здравкова Веселинова от Спортно училище „Ген. Владимир Стойчев“, гр. София с научни ръководители Вяра Йорданова, Василка Узунова и Росица Чафадарова за научна разработка на тема „Космически асансьор – фантазия или реална възможност“;
• Иво Иванов Йотов от Спортно училище „Ген. Владимир Стойчев“, гр. София с научни ръководители Вяра Йорданова и Василка Узунова за научна разработка на тема „Въздействието на безтегловността върху човешкия организъм и как да се предизвика изкуствена гравитация“.

Б. За космически модели и макети:

• Първо място – диплом и предметна награда на Андрея Лъчезарова Лазарова, на 16 години от СУ „Христо Ботев“, гр. Тутракан с научен ръководител Росица Кичукова за изработване на макет на космическа оранжерия;
• Второ място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Румяна Кирилова Иванова и Антония Красимирова Митева от ОУ „Александър Георгиев- Коджакафалията“, гр. Бургас с научен ръководител Грета Стоянова за изработване на макет на космически апарат „Collector 2007 – за един по-чист Космос“;
• Трето място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Мирослава Александрова Игнатовска и Ванеса Росенова Янчева от СУ „Христо Смирненски“, гр. Плевен с научен ръководител Ирена Христанова за изработване на макет на Слънчева система.

Поощрения:

• Таня Цветанова Славкова, на 14 години от ОУ „Иван Хаджийски“, гр. Троян за изработване на макети на космически кораб и „Съюз-33“;
• Неджмие Мустафа Исмаил, на 17 години от СУ „Елин Пелин“, с. Руен, обл. Бургас с научен ръководител Росица Йовкова за изработване на макет на Добромирска ракета;
• Цветомир Миленов Стоенчев, на 13 години от ОУ „Д-р Петър Берон“, гр. Плевен с научни ръководители Любимка Петкова и Виолета Бенкова за изработване на макет на космическа ракета;
• Велина Николаева Костадинова, на 12 години от ОУ „П.Р.Славейков“, гр. Велико Търново за изработване на макет на Слънчева система;
• Колектив в състав: Виктория Валентин Иванова, Димана Георгиева Владимирова, Демира Миленова Топалова и Божидара Калинова Драгоева от Национална гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“, гр. София с научни ръководители Татияна Григорова и Боряна Велева за изработване на макет на тема „Светът на малкия принц“;
• Павел Атанасов Унаров, на 12 години от ОУ „Христо Ботев“, село Пирне, общ. Айтос с научен ръководител Златина Милева за изработване на макет на извънземна научно-изследователска космическа станция „Сириус“.

В. За графични произведения, създадени с помощта на компютър – рисунки, компютърни игри, анимации, уеб-базирани творби и други:

• Първо място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Денис Димитров Кираджийски и Катерина Петрова Кръстилова от ПМГ „Яне Сандански“, гр. Гоце Делчев с научен ръководител Величка Сабахлъкова за разработката „Вселена“;
• Второ място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Християн Емилов Павлов, Ивана Костадинова, Габриела Динева и Владислава Минева от СУ „Саво Савов“, гр. Пирдоп с научен ръководител Татяна Чалъкова за изработване на филм за Космоса;
• Трето място – диплом и предметна награда на Виктория Велинова Кралева от ПМГ „Акад. Сергей Корольов“, гр. Благоевград с научен ръководител гл. ас. д-р Радослава Кралева за разработката „Произход на луната“.

Поощрения:

• Игор Данаилов Делчев от Компютърна школа „Вале“ при ОНЧ „Заря-1858“, гр. Хасково с научен ръководител Людмила Стайкова за компютърна рисунка на тема „Полет”;
• Иван Ненадов Андонов от Компютърна школа „Вале“ при ОНЧ „Заря-1858“, гр. Хасково с научен ръководител Людмила Стайкова за фотоколаж на тема „Космос”;
• Гергана Руменова Пенкова от Компютърна школа „Вале“ при ОНЧ „Заря-1858“, гр. Хасково с научен ръководител Людмила Стайкова за фотоколаж на тема „Бъдеще”;
• Памела Петрова Петрова от СУ „Козма Тричков“, гр. Враца с научен ръководител Варя Тодорова за разработката „Пътешествие в Космоса…..Българските постижения“;
• Кристиян Пламенов Горинов от СУ „Гео Милев“, гр. Варна с научен ръководител Ивалина Христова за разработката „Желано пътешествие в Космоса“;
• Георги Радославов Радков от ПГИИ „Проф. Николай Райнов“, гр. София за фотоколаж на тема „Момичето с чадъра“;
• Браян Бисеров Борисов от ПГИИ „Проф. Николай Райнов“, гр. София за фотоколаж на тема „Бъдещето е в нашите ръце“;
• Моника Руменова Попова от ОУ „Митрополит Авксентий Велешки“, гр. Самоков с научен ръководител Ирина Бонева за компютърните рисунки „Красотата на Вселената“ и „Раждането на света“;
• Колектив в състав: Валя Жекова Желязкова и Габриела Павлова Богданова от СУ „Саво Савов“, гр. Пирдоп с научни ръководители Донка Чардакова и Антоанета Димитрова за разработката „Междузвездни приключения“.

Г. За литературни творби:

• Първо място – диплом и предметна награда на Вяра Ивова Аврамова от 22 СУ „Г. С. Раковски“, гр. София с научен ръководител Татяна Каменова за есе на тема „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството”;
• Второ място – диплом и предметна награда на Николай Неделчев Николов от СУ „Св. Климент Охридски“, гр. Пещера за разказ на тема „Земята: създаването на една планета“;
• Трето място – диплом и предметна награда на Даниел Петров Йорданов от СУ „Гео Милев“, гр. Варна за стихотворението „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“.

Поощрения:

• Александра Василева Благоева от ОУ „Митрополит Авксентий Велешки“, гр. Самоков с научен ръководител Ирина Бонева за стихотворението „Космос“;
• Белослава Анатолиева Тодорова от СУ „Николай Катранов“, гр. Свищов с научен ръководител Елена Илиева за есе на тема „Космосът – настояще и бъдеще“;
• Божидар Красимиров Динков от ЧСУ „Нов век“, село Кирилово, общ. Стара Загора с научен ръководител Надя Кискинова за разказ на тема „Спасената Земя“;
• Ванеса Николаева Венкова от СУ „Димчо Дебелянов“, гр. Варна с научен ръководител Галя Ангелова за есе на тема „Моят Космос“;
• Виктория Велинова Кралева от ПМГ „Акад. Сергей Корольов“, гр. Благоевград с научен ръководител гл. ас. д-р Радослава Кралева за есе на тема „Титан – новият ни дом“;
• Георги Петров Петров от НПГВМ „Проф. д-р Димитър Димов“, гр. Ловеч с научен ръководител Камелия Калчева за есе на тема „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“;
• Гергана Тихомирова Тонева от II ОУ „П. Р. Славейков“, гр. Стара Загора с научен ръководител Владимир Илиев за есе на тема „От полета на фантазията до полета в Космоса“;
• Павлина Спасова Йорданова от СУПНЕ „Фридрих Шилер“, гр. Русе с научен ръководител Гергана Кръстева за разказ на тема „Приказка за малката прашинка“;
• Рени Евгениева Евтимова от СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Белослав с научен ръководител Галя Ангелова за есе на тема „Какво е за мен Космосът“;
• Янко Матеев Генов от СУ „Гео Милев“, гр. Раднево с научен ръководител Стоянка Хаджиева за стихотворението „Вдъхновение“.

Д. За рисунка:

• Първо място – диплом и предметна награда на Михаела Николаева Вукова, на 18 години от ПГ „Константин Фотинов“, гр. Самоков с научен ръководител Милена Желева за рисунка на тема „Безкрайни мечти“;
• Второ място – диплом и предметна награда на Раян Милков Купенов, на 10 години от Детска АРТ школа „Живопис“, гр. Казанлък с научен ръководител Галя Иванова;
• Трето място – диплом и предметна награда на Надежда Цветославова Стоянова, на 14 години от СУ „Алеко Константинов“, гр. Луковит с научен ръководител Весела Стойнова за рисунка на тема „Космическа разходка“.

Поощрения:

• Рафаил Дианов Костов, на 13 години от НУПИД „Акад. Дечко Узунов“, гр. Казанлък с научен ръководител Милена Цветкова за рисунка на тема „До Сатурн“;
• Виктория Владимирова Пумова, на 15 години от СУ „Гео Милев“, гр. Раднево с научен ръководител Стоянка Хаджиева за рисунка на тема „Живот извън Земята“;
• Екатерина Дмитриевна Самарина, на 16 години от Професионална гимназия по текстил и моден дизайн, гр. Варна с научен ръководител Антон Чеков за рисунка на тема „Мечтата на България“;
• Михаела Михайлова Цветкова, на 10 години от НУ „Христо Ботев“, гр. Плевен за рисунка на тема „Космос“;
• Христо Йончев Христов, на 12 години от СУ „Алеко Константинов“, гр. Луковит с научен ръководител Весела Стойнова за рисунка на тема „Другата реалност“;
• Беркай Мустафов, на 9 години от Школа „Арт Попово“, гр. Попово с научен ръководител Искра Хаджииванова;
• Виктория Алексиева Чиликова, на 14 години от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, гр. Габрово с научен ръководител Десислава Денкова за графична рисунка на тема „Град в бъдещето“;
• Александра Ивелинова Добрева, на 15 години от 22 СУ „Георги С. Раковски“, гр. София с научен ръководител Татяна Каменова за графична рисунка на тема „Планетата е част от нас“;
• Ванеса Ненкова Георгиева, на 17 години от Детска АРТ школа „Живопис“, гр. Казанлък с научен ръководител Галя Иванова;
• Рейхан Керимова Ризова, на 12 години от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, село Александрово, общ. Ловеч с научен ръководител Венета Стефанова.

ЗАБЕЛЕЖКА: Тържественото награждаване на лауреатите от конкурса ще се състои в Националния политехнически музей около Деня на народните будители – 1 ноември, като за точната дата и час ще Ви информираме своевременно.


Препоръчани материали

Няма коментари към тази новина !

 
Още от : Новини
Всички текстове и изображения публикувани в OffNews.bg са собственост на "Офф Медия" АД и са под закрила на "Закона за авторското право и сродните им права". Използването и публикуването на част или цялото съдържание на сайта без разрешение на "Офф Медия" АД е забранено.