
И днес, за девета поредна година всички сме приканени да отбележим “Часът на Земята” като изгасим лампите в къщите си за един час и така не само спестим енергия, но и покажем съпричастност към съдбата на Земята, солидарност към зелената идея, устойчивото развитие и пр. клишета.
Аз няма да го направя.
Има ли полза за енергопроизводството
Идеята на инициативата “Часът на Земята” е да си загасим лампите и електроуредите за един час, че да спестим ток и така да се замърсява по-малко нашата изстрадала планета.
Електропроизводствената и електропреносната мрежа са изключително сложни системи. Те са проектирани така, че винаги да са под напрежение. Електричеството не може да го складира, за да се ползва по-късно.
Електроцентралите ще произвеждат ток независимо дали хората ще си загасят лампите. Те не са като ключът на лампата вкъщи, която ни призовават да изключим в 20:30.
Включването в националната енергопреносна мрежа и извеждането от мрежата на електроцентралите е сложна операция, която се планира с месеци и става бавно. Тези мощности ще продължават да произвеждат електричество, независимо дали всички ще си изгасят лампите.
Електрическата мощност трябва да бъде консумирана или разсеяна, след като вече е произведена. А като се появи излишък, енергопреносната мрежа го компенсира като включва допълнителни товари.
Просто това не е начинът да помогнем на природата.
Символът
Да се абстрахираме от хипотетичните ползи и реалните вреди от "Часът на Земята". Да речем, че изгасването на лампите е символ.
Това да управляват огъня (светлината) е била първата победа в очовечаването на нашите прадеди. А електричеството направи възможна индустриалната революция. Да разполагаш с достъпно, изкуствено осветление е символ на напредъка на човешката цивилизация.
Аз не желая да се връщам нито в пещерите, нито в Средновековието за да чета на свещи. И то точно през 2015, обявена от ЮНЕСКО за Година на светлината.
А призивите и дебатите, които водят някои "зелени" за връщане към "естествения" начин на живот приемам като чисто лицемерие, особено водени през смартфоните им. Да, хубаво е край огъня на плажа на Карадере, но само през отпуската.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
28.03 2015 в 13:05
28.03 2015 в 13:15
Но тази статия за Earth Hour, е грешна в самата си идея - че няма спад в изгореното гориво. Дори най-върлите критици не спорят за това - яно е че има полза. Дори от простичък сайт като уики може да Ви стане ясно:
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_Hour#Reduced_energy_consumption
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_Hour#Criticism
Спорно е по-скоро доколко това има ефект върху хората като култура и до колко процента на спестяване е осезаем.
http://www.forbes.com/sites/forbesasia/2013/03/22/moving-beyond-the-symbolism-of-earth-hour/
Дори върлите критиците тук пишат: Earth Hour does lessen the electrical load of power plants to some extent, thus making a small contribution for that hour by lessening the amount of coal burned.
28.03 2015 в 13:25
28.03 2015 в 14:46
http://en.wikipedia.org/wiki/Grid_energy_storage
Източниците се адаптират спрямо консумацията, освен това електричесвото мове да се 'складира'. И това е напълно логично, най-малкото поради икономически причини. Технологиите се развиват.
Идеята на тази инициатиша за мен е проста и разбираема. Не консумирай повече, от това което ти необходимо. На кому е нужно например да си оставя компютъра денонощно включен без той да извършва полезна работа?
28.03 2015 в 15:16
28.03 2015 в 15:25
1. Електрическата енергия по принцип може да се съхранява (батериите какво са?)
2. Електроцентралите като ТЕЦ и ВЕЦ могат да контролират производството си в рамките на минути. Съответно, тези приказки за това, че включването в мрежата и извеждането от експлоатация отнемат месеци са подвеждащи. В България потребелението в реално време може да се следи на сайта на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) http://www.tso.bg/default.aspx/page-707/bg
28.03 2015 в 15:43
Бунтарството като цяло е хубаво нещо. Неразбирането на идеи, съчетано с ритането срещу тях обаче не е точно бунтарство.
28.03 2015 в 15:58
28.03 2015 в 17:50
28.03 2015 в 19:41
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици
dolivo
Учени възпроизвеждат сияйното египетско синьо, озарявало гробниците на фараоните