Третият пореден конкурс на SpaceX - Hyperloop Pod - бе спечелен от инженерите от Техническия университет в Мюнхен с отбор Warr Hyperloop.
Те постигнаха рекордна за състезанието скорост - 457 км в час, съобщава Tech Crunch.
Капсулата на WARR Hyperloop се движеше 50% по-бързо от победната скорост на същия отбор в предишния конкурс SpaceX Hyperloop Pod, който се проведе през август 2017 г. В първото състезание, проведено през януари 2017 г., капсулата на WARR постигна само 93 км в час- наистина забележителен напредък.
На предишния етап на това състезание отборът rLoop със силно българско участие спечели наградата за иновации Pod Innovation Award. Захранващата зарядна система на капсулата - електроника, конструкция и софтуер е продукт на българската компания IPS с управител Александър Рангелов. На последния етап отборът rLoop не участва
Домакин на събитието, както е от самото начало, е SpaceX и неговият основател Илън Мъск.
Конкурсът тази година илюстрира еволюцията и напредъка в технологията за Hyperloop. Например в предишните два конкурса Hyperloop Pod, студентските отбори имаха възможност да ускорят своето състезателно устройство по тестовата писта с помощта на двигател, направен от SpaceX, наречен "pusher” (тласкач). Тази година всички капсули трябва да бъдат самоходни. SpaceX добави още един под- конкурс, фокусиран върху технологията на левитация. В това предизвикателство капсулите трябва да поддържат подравняване с тестовата писта, докато висят над нея продължителен период от време.
We're excited to announce that our team WARR Hyperloop is the winner of the 2018 SpaceX Hyperloop Pod Competition!!!!!
— WARR Hyperloop (@WARR_Hyperloop) July 23, 2018
We managed to go almost 50% faster than last year, reaching a final speed of 467 km/h (290 mph)!
We'd like to sincerely thank all our sponsors! pic.twitter.com/YpPTURnHp5
WARR Hyperloop е един от трите отбора, който ще стигнат до финалите - 1.25-километрова писта Hyperloop в съседство със седалището на SpaceX. Университетът в Делфт от Холандия и EPFLoop на Швейцария също така стигнаха до финалите. Конкурсът прие 20 студентски отбора от повече от 40 страни, за да представят своите капсули в третия конкурс Hyperloop Pod на SpaceX.
Студентските екипи трябваше да демонстрират способността си да преминават ключови тестове и проверки за безопасност. Капсулите на всеки отбор трябваше да се подложат на изпитание в дълбоко вакуумна камера с дължина 8 м и по външната тестова писта с дължина 46 м, построена от SpaceX.
Компанията SpaceX не работи и не е свързана с някоя от новосъздадените компании, които понастоящем преследват технологията Hyperloop. Но Мъск все още участва в подкрепата на идеята за система от тръби с ниско налягане, които теоретично ще транспортират пътници на дълги разстояния със свръхвисоки скорости, която той предложи през 2013 г.