Ако ви хванат в изневяра, вече е на разположение едно чудесно оправдание: наследствено е! Австралийски учени са открили ген, който е свързан с честотата на изневерите, при това действа по-силно при жените.
В края на 2014 г., финландски учени са изследвали около 7400 двойки еднояйчни близнаци на възраст от 18 до 49 години, от които 9,8% от мъжете и 6,4% от жените са изменяли на своите половинки през последната година. Сравнявайки честотата на изневерите в двойките близнаци, авторите констатират, че приносът на генетичния фактор за това поведение е около 63% за мъжете и 40% за жените. Но да намерят конкретния ген, отговорен за изневярата не са успели.
Екипът на д-р Брендън Зейч (Brendan Zietsch) от Университета Куинсланд, Австралия, наскоро е съобщил, че е определил гена, който кодира рецепторите на вазопресина - хормон, участващ в проявата на приятни и полезни емоции като емпатия, състрадание, доверие, по-тесни социални връзки с партньора и съответно - склонността към сексуалното поведение.
При мъжете обаче състоянието на този ген няма връзка с честотата на изневерите, а ефектът се наблюдава само при жените.
"Нашето изследване ясно показва, че генетичната структура на човека влияние каква е вероятността да прави секс с някой различен от основния си партньор" - казва д-р Брендън Зейч, ръководител на изследването.
Корелация не означава непременно пряка връзка - активността на рецепторите на вазопресина - не е единственият фактор, който определя поведението.
Направени са експерименти върху мишки за да се установи връзката между вазопресина и поведението. Резултатите показват, че промените в сексуалното поведение на мишките следват промените в броя и разпределението на рецепторите на вазопресин в мозъка им. Освен това, манипулирайки гените на тези рецептори, могат да бъдат получени мишки или склонни към дълги, постоянни сексуални отношения и грижа за поколението или водещи полигамен живот. Но изглежда, че само женските са носители на "гена на изневярата".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
29.05 2015 в 23:35
Ма нема лошо.
Помага срещу безплодие, обогатява генофонда. Е, става някой цирк понякога ама тва е положението.
Последни коментари