Метален прах може да замени изкопаемите горива твърдят канадски учени. Изследователи от университета Макгил смятат, че използването на железен прах като гориво е по-изгодно от други алтернативи - водородни, биогорива и електричество.
За новата технология има публикация в декемврийския брой на списание Applied Energy, съобщава научно-популярният портал phys.org.
"Технологиите за генериране на чиста енергия (слънчева и вятърна) бързо се развиват, но да заменят нефта и природния газ в много сектори все още е невъзможно", - отбелязва водещият автор на проучването професор Джефри Бергторсън (Jeffrey Bergthorson). - "Биогоривата не може да отговорят на всички нужди, водород е взривоопасен, а батериите са твърде обемисти и не могат да съхраняват големи количества енергия. Използването на метален прах е много обещаваща алтернатива".
Новата концепция включва използването на малки метални частици с размер наподобяващ брашно. За реализацията на идеята е необходим двигател, използващ външен източник на топлина. С помощта на специална горелка учени са показали възможностите за стабилизиране на пламъка в потока метални частици.
По време на горенето прахът реагира с въздуха и образува нетоксичен окисен продукт, който относително лесно може да се рециклира - за разлика от емисиите на въглероден двуокис при изгарянето на изкопаемите горива.
Работещ двигател с предложената технология и набор от възможни приложения. Схема: Alternative Fuels Laboratory/McGill University
Основният кандидат за ролята на материал за производство на праха е обикновеното желязо. В близко бъдеще, учените планират да създадат прототип на двигател, който ще може да работи с предложената от тях технология.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
16.12 2015 в 01:55
Immediately Dangerous to Live or Health или IDLH за хидразина е 50 ppm във въздуха (точно толкова колкото е и за циановодорода и хлороводорода). Засегнати органи: очи, дробове, кожа, ЦНС, черен дроб, кръв, бъбреци.
Амонякът е около 6 пъти по-слаботоксичен: IDLH = 300 ppm във въздуха. Засегнати органи: очи, дробове, кожа, ЦНС. Отделно амонякът е ужасен малодорант.
Предлагам да не се забиваме в токсикологията, че ще станем за резил...
14.12 2015 в 17:14
Амонякът не е токсичен ВЪОБЩЕ. В човешкото тяло е нормален отпаден продукт и има механизми за обезвреждането му. Разяждащ, задушаващ и корозионно активен - може. Ама животът не е идеален. Амоняк така или иначе би се употребявал в затворени съдове, като пропан-бутана. Изпуснат в атмосферата излита нагоре като по-лек от въздуха, а когато дъждовете го свалят обратно - растителността ще го усвои.
Хидразинът е токсичен малко повече от днешните горива но пък гори много по-чисто.
Водородът е още по-кошмарен от всичко разисквано. Процежда се през уплътнения и през доста материали (вкл. стомани). Експлозивен е в голям диапазон концентрации и се запалва от незабележими искри. Гори с безцветен пламък, но въпреки това развива висока температура.
Водородният прекис даже много лесно се произвежда, просто и той е беля. Реакцията с която се разлага е самоускоряваща се, оставен без надзор затворен съд гърми, а в контакт с горими вещества гърми юнашката. Поради тези си качества е изоставен като енергоносител (а е използван!).
13.12 2015 в 22:29
13.12 2015 в 03:17
11.12 2015 в 16:31
Какво лошо има в най-простите течности и газове? Амонякът и хидразинът са първи кандидати за синтетично течно гориво.
10.12 2015 в 21:50
Чудеса ви казвам :)
Голям кеф!
Последни коментари