Ден на отворените врати на Националната астрономическа обсерватория Рожен

НАО Рожен Последна промяна на 26 May 2026 в 12:06 5534 0

Млечният път над 2-метровия телескоп

Кредит Михаил Минков

Млечният път над 2-метровия телескоп

Националната астрономическа обсерватория Рожен към Института по астрономия - БАН ще проведе традиционния Ден на отворените врати на31 май, неделя, от 10:00-16:00 ч. Той съвпада с големия християнски празник Петдесетница, който е и храмов за параклиса „Света Троица“, построен през 1935 г. и разположен до входа на наблюдателната кула на 2-метровия телескоп.

Най-големият в Югоизточна Европа център за астрономически изследвания и този път предлага вход свободен за посетителите и им предоставя възможността да се запознаят с дейността на обсерваторията. Посещението включва кратка лекция в кулата на 2-метровия телескоп, най-голямото от петте наблюдателни съоръжения, с които разполага НАО Рожен, и разходка по външната му тераса, с впечатляващи гледки към Родопите.

Денят на отворените врати предоставя на най-любопитните посетители възможността да задават въпроси, свързани с Космоса, на астрономи от института. Те ще разкажат и за най-новите научни задачи, по които работят в момента.

През това лято недалеч от обсерваторията ще се осъществи изграждането на най-новото научно съоръжение за изследване на различни космически обекти – първата в България и в Югоизточна Европа и 53-та в Европа станция на уникалния паневропейски радиотелескоп LOFAR.

Преди три години официално беше открит новият 1,5-м телескоп „AZ 1500“. А в края на 2025 г. заработи и най-новият до този момент в НАО Рожен 80-см оптичен телескоп. Те са изградени по проект в рамките на Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020-2027 г., координирана от МОН. С двете модерни съоръжения дистанционно и без присъствието на оператор, в напълно автоматизиран режим се осъществяват наблюдения на звездното небе.

Мъглявината Рак - М 1 - снимка Милен Минев-Емил Иванов.Мъглявината Рак - М 1. Кредит: Милен Минев-Емил Иванов.

    Най-важното
    Всички новини