Лесно е да придадем романтичен привкус на палеолитното ни минало, защото е било просто и оттам по-щастливо, особено когато става дума за храната.
Но така наречената "палео диета" може би не винаги е била толкова приятна, колкото радетелите за завръщането й смятат.
Дори хилядолетия преди индустрията и дори земеделието да са развити, някои древни диети може би са били наситени с природни замърсители и токсични вещества.
Ново проучване, публикувано в списание Quaternary International, разглежда останки от хора от ледниковия период, живели в Северна Норвегия и открива, че в морската храна, която е била голяма част от тяхната диета, често се задържат токсични метали, включително кадмий, олово и живак. Всъщност хората вероятно са консумирали храна, съдържаща до 22 пъти повече от максималните допустими граници на съдържание на някои тежки метали, препоръчвани днес.
"Това показва, че морската храна в началото на каменната ера е била нездравословна, ако не и опасна", обясняват авторите на изследването. "Повишените стойности може да са били разрушителни за хората, ако не и за обществото".
Учените анализират кости от атлантическа треска (Gadus morhua) и гренландски тюлени (Phoca groenlandica), открити в около осем археологически обекта в Северна Норвегия, на възраст между 6 300 и 3 800 години.
В треската нивата на съдържание на кадмий са над 22 пъти над днешната препоръчителна норма, а оловото почти 4 пъти повече. При тюлените, замърсяването с кадмий надвишава 15 пъти безопасните нива, а оловото е отново 4 пъти над нормата. Съдържанието на живак е високо, но под препоръчителната горна граница, сходно с това, откривано в съвременните арктически риби.
И трите метала са токсични и могат да имат отрицателен ефект върху човешкото здраве. Оловото има увреждащ ефект върху мозъка и нервната система, докато живакът има токсични ефекти върху нервната, храносмилателната и имунната система и върху белите дробове, бъбреците, кожата и очите.
Интересно е, че повишените нива на токсични метали в храната вероятно се дължи на промените в температурата на морската повърхност и нивата на моретата. Учените смятат, че тези промени са дали резултат на големи количества тежки метали, стигащи в морето от ерозията на скалите и земните маси по бреговете. Така те влизат в хранителната верига, акумулирайки се в големите морски хищници като тюлените и треската, подобно на това, което се случва в наши дни.
Разбира се, можем да кажем, че това е само малка извадка от няколко популации и тя не може да даде генерален извод за цялата палео диета. Но въпреки това ясно показва, че палео диетата не е само една - древните хора са се хранили на практика с това, което са успявали, не са можели да си позволят да избират. Със сигурност някои от нашите праисторически предци са се хранили с листни зеленчуци, ядки и прясно месо, но много други са били принудени да се хранят с риба, богата на тежки метали.
Източник: IFLScience - Real "Paleo Diet" Was Probably Riddled With Toxic Metals




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"