Международен екип от физици за първи път са успели да измерят точно силата на взаимодействието на антипротони, опитвайки се да разберат в какво се корени асиметрията материя/антиматерия във Вселената.
Експерименът и констатациите са публикувани в списание Nature.
Експериментите са проведени в релативистичния колайдер за тежки йони (Relativistic Heavy Ion Collider - RHIC), който се намира в Националната лаборатория Брукхейвън в САЩ. В RHIC златни йони са ускорени до скорости, близки до светлина, а като резултат от тези сблъсъци за един много кратък период от време се създават условия, при които е била материята скоро след Големия взрив, се разказва в прессъобщение в сайта на лабораторията Брукхейвън.
Според съвремените разбирания в ранната Вселена количеството на частиците и античастиците би трябвало е пораво. Сега обаче няма антиматерия във Вселената. Учените се надяват да разберат каква е причината за тази асиметрия.
При анализа на данните от експеримента в RHIC, изследователите регистрирали следи от силно взаимодействие на двойка антипротони.
Силното взаимодействие е едно от четирите фундаментални взаимодействия в Стандартния модел на елементарните частици - съвременнен физичен модел, който до момента най-добре описва реалността.
Силното взаимодействие свързва кварките и глуоните, образувайки по-тежките частици, наречени адрони, между които са неутроните и протоните. Тази сила предпазва атомните ядра на разпад на протони и неутрони, а самите тях - от разпад на кварки.
|
На силното взаимодействие са подложени кварките, а негови преносители са глуоните. То ги свързва заедно и така се образуват протоните, неутроните и други частици. Косвено то влияе на връзката на протоните и неутроните в атомните ядра. |
![]() |
Нашата вселена най-вероятно е родена симетрична. По време на Големия взрив, всички частици са безтегловни и всички сили са обединени в единна изначална сила.
При високите енергии и температури, каквито се предполага, че е имало в първите моменти след Големия взрив, всички взаимодействията стават симетрични, т.е. уеднаквят се, а всички фундаментални физически взаимодействия се сливат. Вселената е в едно единно симетрично състояние и всички взаимодействия са били обединени в една единна изначална суперсила.
След края на периода на експоненциално разширение (инфлационната епоха) обединените дотогава силни и електрослаби взаимодействия се разделят.
Физиците отдавна търсят причината за липсата на антиматерия във Вселената и дали тя не се изразява в това, че силното взаимодействие между античастици може да е малко по-различно от това на "обикновените" частици на материята.
Оказало се, че силното взаимодействието между античастиците е идентично. От това следва, че корените на асиметрията на Вселената - преобладаването на материята над антиматерията в наблюдаемата Вселена трябва да се търси другаде.
Сега физиците имат намерение да започнат сериозно изследване на сложни ядра на атоми антиматерия - антидеутерий, антитритий, антихелий-3 и 4 отново в RHIC.
























Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
06.11 2015 в 12:34
06.11 2015 в 12:21
05.11 2015 в 18:49
В заглавието на Science Daily също има "антиматерия": "Antimatter not so different after all"
По принцип сте прав, че материята е вещество и поле (и тъмна материя). Полетата оперират с едни частици, наречени бозони, които нямат античастици. Но понятието антиматерия е добило достатъчно гражданственост и има аналози в други езици. Затова навсякъде, където е възможно съм добавяла "обикновена" пред материя, за да се различи от антиматерията. А за останалите Ваши теории (че не съществуват кварки, глуони и Голям взрив)... ами те са си Ваши.
05.11 2015 в 17:11
Има вещества и АНТИвещества (в лабораториите! се раждат "анти-") И полевата "форма" е материя... тя "анихилира" при взаимодействие на протон и електрон да водород, в ограничен обем, но останалото от полетата им. е хаос, който увеличава вероятността от физическия вакуум да се раждат частици
Кварките и глуоните - са също "рожба" на лабораториите.
Грешната представа (хипотезата) за съществуване на начало - Голям взрив, води до търсене на нещо, дето го няма... в природата.
...
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи