Бразилски учен отхвърля основните принципи на теорията за Големия взрив като го нарича "само спекулация" и предлага алтернативно обяснение за произхода на Вселената, съобщава ScienceDaily.
Бразилският физик Джулиано Сезар Силва Невис (Juliano Cesar Silva Neves) е част от група изследователи, които се осмеляват да оспорят най-известното и най-утвърденото обяснение за раждането и еволюцията на Вселената. В проучване, публикувано наскоро в списание General Relativity and Gravitation, Невис предага премахването на един от основните аспекти на стандартния космологичен модел - необходимостта от пространствено-времева сингулярност, известна като Големия взрив.
Джулиано Невис от Университета в Кампинас смята, че Вселената преминава през вечно редуващо се разширяване и свиване. Той също така твърди, че докато "има много наблюдения в космологията, които подкрепят хипотезата, че Вселената е преминава през период на бърза експанзия, няма преки доказателства, че това разширяване е започнало със сингулярност".
"Големият взрив, както и първоначалната сингулярност е само спекулация", заяви Невис за Space.com.

Според господстващата хипотеза за Големия взрив преди 13,7 милиарда години, нашата Вселена се е появила от сингулярност - точка с безкрайна плътност и маса - и че преди това събитие, пространството и времето не съществуват. Ако това беше вярно, тогава Големия взрив трябва да се е случил преди да има време и пространство.
Предложената от Невис "теория премахва необходимостта от сингулярност, по-скоро той свързва своята теория с концепцията за "подскачащата космология" (Bouncing Cosmology"). Тази хипотеза подвърждава факта, че Вселената се разширява все още, но според нея, това не налага предположението, че Вселената е започнала от безкрайно малка точка. Вместо това тя твърди, че Вселената непрекъснато се разширява и свива. Тези фази следват една след друга плавно като приливите и отливите, отбелязва Space.com. (вж "Проучване показва как Вселената е възникнала от предишен колапс")
И в новата статия се споменава, че има начини за измерване на данните за бързата експанзия, като например как днес Вселената се разширява във всички посоки и това, че наблюдаваните далечни обекти се движат с по-ускорени темпове.
Друго доказателство, потвърждаващо първоначалната експанзия, е разпространението на топлината, останала от бързото разширяване, наречена космически микровълнов фон (CMB). Топлината се намира навсякъде и се разпространява във всички посоки, но на пръв поглед без единна точка на източник.
Космическият микровълнов фон се е формирал 380,000 години след първото разширение, когато атомите започват да се образуват и Вселената по време става прозрачна.
Но нито едно наблюдение и измерване не сочи наличието на сингулярност, което може да подкрепи твърдението на Невис, че Големият взрив може би никога не се е случил.

Невис заяви, че неговият "космологичен модел е построен на базата на проучвания на орикновени черни дупки", и като резултат премахва нуждата от някаква сингулярност. Обикновени черни дупки са тези, за които се смята, че съществуват без сингулярност в средата. Масата в центъра на обикновената черна дупка не е безкрайна константа, а зависи от разстоянието до центъра й.
"Няма засега емпирични доказателства за тази космология", признава Невис, но "няма също и доказателства за първоначалната сингулярност".






















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14033
1
08.12 2017 в 11:58
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи