Роденият на 21 май 1921 г. Андрей Дмитриевич Сахаров е съветски и руски ядрен физик, дисидент, Нобелов лауреат, пацифист и откровен защитник на правата на човека в Съветския съюз.
В края на Втората световна война Сахаров се връща към чистата наука и изследването на космическите лъчи. Две години след това започва работа с тайна изследователска група по разработка на водородната бомба и се смята, че благодарение главно на него е успехът на Съветите при експлозията на първата им термоядрена бомба през 1954 г.
Той предлага контролиран термоядрен синтез чрез ограничаване на изключително гореща йонизирана плазма в торообразна магнитна бобина, известна като "токамак".
Сахаров става политически по-активен през 60-те години, води кампания срещу разпространението на ядрено оръжие, а от 1980 до 1986 г. е прогонен от Москва и заточен в Горки. През цялото време на изгнанието на А. Сахаров в Горки в много страни по света се провеждат кампании в негова защита. След почти седем години е освободен от изгнание в Горки в началото на перестройката, в края на 1986 г.





















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"