Любителят астроном Алберто Кабалеро, един от основателите на Youtube канала Exoplanets, намери доказателства за източник на прословутия "Wow!" сигнал.
Този сигнал представлява силен теснолентов 72-секунден радиосигнал, открит през 1977 г. от компютъра на Държавния университет na Охайо и прочетен няколко дни по-късно от Джери Ехман (Jerry Ehman), който надраска думата "Уау!" на разпечатката.
Сигналът пристигна на 15 август 1977 г. като част от проект на SETI в излезлия от употреба радиотелескоп „Голямото ухо“ (Big Ear) - прякор за радио обсерваторията на Държавния университет на Охайо. Въпреки годините търсене, никой не бе успял досега да проследи източника на сигнала или да обясни силния, уникален сигнал, който е продължил цели 72 секунди. Оттогава много хора предполагат, че единственото обяснение за такъв силен и уникален сигнал е извънземен интелигентен живот.
Радиотелескопът Big Ear няма подвижна приемна антена и използва въртенето на Земята, за да сканира небето. Като се вземе предвид ъгловата скорост на това въртене и ограничената ширина на зоната на приемане на антената, определена точка в небето може да се наблюдава точно за 72 секунди. По този начин извънземен сигнал с постоянна амплитуда трябва да се наблюдава точно за 72 секунди, докато първите 36 секунди интензивността му трябва постепенно да се увеличава - докато телескопът не се насочи точно към източника на сигнала - и след това за още 36 секунди също трябва постепенно да намалява и изчезва, тъй като заради въртенето на Земята измества източника на небесната сфера извън зоната на приемане. По този начин както продължителността на Wow! сигнала (72 секунди), така и формата на графиката на неговата интензивност във времето съответстват на очакваните характеристики на извънземния сигнал. Кредит: Wikipedia
В статията си, качена на сървъра за предпечат на arXiv, Кабалеро описва търсенето в базата данни на проекта Gaia на ЕКА за възможни звезди, подобни на слънцето, които могат да имат екзопланета, способна да поддържа интелигентен живот.
Това е звездата 2MAS 19281982-2640123. Кредит: PanSTARRS / DR1.
Кабалеро се опитва да намери къде може да бъде извънземната цивилизация, която може да е изпратила сигнала като дава предпочитание, разбира се, на подобна на Земята планета, обикаляща около слънцеподобна звезда.
Кабалеро преравя данните, събрани с европейския спътник Gaia - стартирал през 2013 г., проектът работи непрекъснато по сглобяването на най-добрата карта на нощното небе, създавана някога. Към днешна дата са картографирани приблизително 1,3 милиарда звезди.
Сред тях Кабалеро открива, че в посоката на сигнала има една звезда, която отговаря на условията към този момент - звездата с кодовото име 2MASS 19281982-2640123 (вижте снимката по-горе).
Звездата се намира в съзвездието Стрелец (Sagittarius) и е на 1800 светлинни години разстояние. Звездата е почти близнак на Слънцето по температура, радиус и яркост.
Възможни позиции на източника на сигнала в съзвездието Стрелец, близо до звездната група χ Стрелец. Поради особеностите на оборудването, използвано в експеримента, източникът на сигнала може да бъде разположен във всяка от областите, подчертани в червено. Мащабът на схемата е частично нарушен, за да се улесни възприемането на картината, червените области се показват по-широки, отколкото би трябвало да бъдат. Кредит: Wikipedia
Освен 2MASS 19281982-2640123 като най-убедителния кандидат като източник, Кабалеро открива още 14 потенциални слънцеподобни звезди с температури между 5 730 и 5 830 K, които биха могли да бъдат източникът на сигнала.
Но Кабалеро предполага, че неговият кандидат може да осигури най-добрата отправна точка за нови изследователски усилия от астрономите, въоръжени с инструменти за търсене на екзопланети.
Справка:: An approximation to determine the source of the WOW! Signal, arXiv:2011.06090 [physics.pop-ph] arxiv.org/abs/2011.06090
Източници:
Wow! signal, Wikipedia .
Amateur astronomer Alberto Caballero finds possible source of Wow! signal, Phys.org
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари