Германският стартъп Rocket Factory Augsburg (RFA или "Ракетна фабрика в Аугсбург") завърши поредното изпитание на своята ракета RFA One. По време на тестовете прототипът на първата степен премина криогенните тестове под налягане. Компанията показа видео, в което прототипът се разрушава след зареждане с криогенен азот. Тестовете са предназначени да проверят качеството на изработката и да определят налягането, което конструкцията може да издържи.
You can't make an omelette without breaking eggs! With our cryogenic burst test we pushed the #limits of our first stage design and #successfully demonstrated the strengthening of our steel alloy under cryo conditions!
— Rocket Factory Augsburg (@rfa_space) August 27, 2021
A new first stage is already in the pipeline. On we go! pic.twitter.com/Qih6EEMWrQ
Това е последният етап за компанията, която се опитва да разработи ракета за многократна употреба за малки полезни товари. Първият полет на RFA One е планиран за края на годината.
По-рано RFA проведе огневи изпитания на двигателя на своята ракета носител на полигон в Швеция. Тази година стана известно и за решението на RFA да закупи ракетни двигатели, произведени от украинския 'Южмаш'.
RFA One е сравнително малка ракета носител с височина 30 метра и диаметър два метра. Първата степен е оборудвана с девет двигателя, чийто конкретен тип все още не е посочен. Предполага се, че ракетата носител RFA One ще може да извежда товар с тегло до 450 килограма на геотрансферна орбита.
Крайната цел на компанията е да използва повторно първата степен. Междувременно все още не е ясно как точно планират да направят това.
Well @elonmusk, some similarity can not be denied, can it?#RFA @SpaceX #Starship #RocketFactory
— Rocket Factory Augsburg (@rfa_space) August 10, 2021
Credits: @NASASpaceflight @BocaChicaGal pic.twitter.com/HyBY0N5js9
SpaceX използва вертикално кацане с двигатели и решетъчни крака. В същото време Rocket Lab избра система за кацане с парашут за своята ракета Electron. Все още не е напълно разработен, но няколко пъти Rocket Lab успя да върне първата си степен след старта.
Rocket Factory Augsburg е основана през 2018 г. като дъщерно дружество на OHB Corporation. Базирана е в Аугсбург, университетски град в югозападната част на Бавария.
Илюстрация на RFA One. Кредит: Rocket Factory Augsburg
В момента в различни страни все повече се работи върху ракети за многократна употреба. Също и в Русия, където наскоро ракетно-космическият център 'Прогрес', който е част от 'Роскосмос', подготви проект на ракета носител за многократна употреба "Амур-СПГ". Предполага се, че след 2026 г. ракетата носител ще може да замени цялото семейство ракети 'Союз-2'.
Източник: German startup Rocket Factory Augsburg successfully performs critical tests ahead of 2022 debut, nasaspaceflight
written by Adrian Beil
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари