
Слънцето в центъра на нашата планетна система е подвижна огнена топка от газ, която постоянно се движи, променя и изригва заради бурни химични реакции, които могат да унищожат многократно Земята ако не бяхме на безопасно разстояние.
Но тази седмица Слънцето се оказва много по-активно, отколкото обикновено като предлага възможност да се изследват тези реакции по нов начин, пише сайтът на автоматизираната система телескопи Slooh.
Днес, 19 август в 24:00 българско време, благодарение на Обсерваторията Прескот в Аризона ще можем наживо да наблюдаваме голям, активен район на Слънцето в източния край на нашата звезда.
Слънчевата активност се проявява в много форми, от малки експлозии, слънчеви ветрове, до масивни слънчеви изригвания от клас X, най-мощният, при които претоварват измервателние сензори и имат ефекти върху живота тук, на земята. Понякога слънчевата активност може да доведе до красивите полярни сияния, които в редки случаи стигат дори до Куба. X-клас изригванията причиняват радио прекъсвания, нарушават комуникациите на мобилните мрежи и дори прекъсване на тока.
По време на предаването на живо, ще бъде разгледана неотдавнашната активност, ще се говори за това, какво причинява тези изригвания и ще се обсъди как могат да повлияят на живота ни тук, на Земята.
Водещите ще разкажат и как можем да се подготвим за най-лошото, ако голям протуберанс ни порази някога без предупреждение.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15919
1
19.08 2016 в 19:11
Няма Слънцето толкова студена област, че да протичат химически процеси в нея.
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант