
Огромна ярка гореща и неподвижна структура е открита в горните слоеве на атмосферата на Венера. Учените е засичат явлението с помощта на космическия кораб "Акацуки" на Японската космическа агенция JAXA.
Те смятат, че това е някакъв вид "гравитационна" вълна - въпреки че не е ясно как е стигнала до най-високите слоеве на облаците, разказва Gizmodo.
Дъговидната структурата за първи път е забелязана през декември 2015 г. от екип, ръководен от учени от Университета Рикио, Япония, които са я наблюдават в продължение на няколко дни.
Изследователите установяват, че структурата е дълга около 10000 километра и е по-ярка и по-гореща от околната атмосфера. Когато учените се опитват да я видят отново един месец по-късно, тя вече е изчезнала.
Екипът публикува данните от наблюденията си в списание Nature Geoscience.
Космическият апарат "Акацуки" стартира през 2010 г. След като първоначално не успя да влезе в орбитата на Венера, той прекара пет години обикаляйки около Слънцето, преди да се върне отново в работен режим на орбита около Венера през 2015 г.
Огромната неподвижна структура е забелязана от учените в горните слоеве на атмосферата на Венера на надморска височина от около 65 километра. А останалата част от атмосферата на планетата се движи изключително бързо - около 60 пъти по-бързо от скоростта на въртенето на планетата.
,
Гъсти облаци от сярна киселина и по-дребни атмосферни особености се придвижват с около 100 метра в секунда заедно с бързия фонов вятър. Затова появата на неподвижна структура на 15 декември 2015 г. е толкова необичайна.
"Най-изненадваща и интересна особеност е огромната дъгообразна структура, простираща се от северната полярна област, пресичаща екватора и достигаща южната полярна област" - пишат ученте. "От край до край структурата на дъгообразна форма е по-дълга от 10000 км. Когато LIR има отново възможност на 15 януари 2016 г. да наблюдава, дъгообразната структура бе изчезнала".
Изследователите смятат, че структурата е атмосферна гравитационна вълна, която се генерира в ниската част на атмосферата от планинска верига, а впоследствие се премества нагоре в горните слоеве на атмосферата, където се наблюдава. Подобни гравитационни вълни се развиват и когато въздухът преминава през планините на Земята, защото атмосферата е по-тънка при висока надморска височина.
Въпреки това екипът коментира, че не знаят как се е формирайа гравитационната вълна или как се е озовала в горните слоеве на атмосферата.
"Компютърните симулации подкрепят това обяснение, но образуването и разпространението на гравитационната вълна все още е трудно да се съгласува с познатите условия на релефа на Венера" - коментират учените.
Концепция на художник за повърхността на Венера. Източник: ESA / AOES
Венера е неприятно място - "покрита с облаци адска дупка", пише Джордж Дворски (George Dvorsky) от Gizmodo.
Атмосферата на тази планета се държи изключително странно - ветровете в горните атмосферни слоеве се носят с 359 километра в час, а тази скорост е значително по-голяма от скоростта на въртене на самата планета. Едно денонощие на Венера ден трае по-дълго, отколкото цяла Венерианска година.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
9005
2
19.01 2017 в 03:29
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант