Космическият апарат "Розета" е изпратил нова актуална информация за кометата 67P Чурюмов-Герасименко, която наблюдава вече повече от година. Освен растящият газово-прахов облак, който я обгръща с приближаването на Слънцето, се виждат и кръгли ями върху повърхността на кометата.
Ямите по повърхността на кометата
Анализирайки снимките, учените установили, че дупките се образуват от срутване на повърхността над кухини. Ямите откриват малко каква е вътрешността на кометата. Колкото по-близо до Слънцето е кометата, толкова повече се затопля. Материалът й се състои главно от въглероден диоксид и въглероден монооксид под формата на лед, който започва да се топи. Но тъй като повърхността на кометата е твърда, то той постепенно се изпарява през пукнатини и разломи. Когато някъде се изпари много материал и образува кухина, на това място се срутва повърхността и се образуват ямите, които учените виждат на снимките.
Има и друга хипотеза - че ямите съществуват, откакто се е образувала кометата и са предизвикани от сблъсъци с първоначалните изграждащи кометата блокове.
Това, че ямите са разпределени неравномерно по повърхността, говори за неравномерната структура на кометата. Освен това, учените смятат , че по броя на ямите могат да определят възрастта на повърхността: колкото повече има от тях, толкова е по-млад участъка от повърхността. Това тяхно предположение се основава на наблюдения на южното полукълбо. То получава повече слънчева енергия и затова повече се изпарява.

През април 2014 г. на повърхността на кометата е станала експлозия, в резултат на която е изхвърлен материал с обем от един до 100 тона. Авторите смятат, че причината за експлозията е образуването на една от тези ями. Те се надяват да видят повече експлозии в бъдеще и дори се наблюдават поява на яма.
Малките спътници около кометата
Приборът GIADA(Grain Impact Analyser and Dust Accumulator) на сондата "Розета", което позволява да се анализират и изследват праховите частици, както и изображенията, заснети с камерата OSIRIS, разкриха стотици отделни обекти или свързани с гравитацията на комета, или отделящи се от нея. На снимките са открити малки обекти, както и много по-големи блокове, с площ от няколко сантиметра до два метра.
Било установено, че обектите около кометата се движат много бавно, със скорост няколко десетки сантиметри в секунда и се намират в пределите от 4 до 17 км от ядрото.
Голяма част от отломките се движат по елиптични орбити, но тъй като периодът на наблюдение е малък, учените не изключват, орбитите им да се окажат хиперболични и да се освободят от гравитацията на кометата.




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"