Японската космическа агенция JAXA съобщи, че спира опитите си да възстанови контакт с рентгеновия сателит Хитоми (на японски "око", наричан по-рано Astro-H). Той не може да бъде спасен.
От 26 март няма комуникация с японския рентгенов сателит Хитоми, който стартира на 17 февруари.
Учените се надяваха да го използват за изучаване на свръхмасивните черни дупки. Но японската агенция трябва да се откаже от струващия $ 273 милиона сателит.
За съжаление, на базата на строго техническо разследване, JAXA заключи:
- Повечето от нашите анализи, включително компютърни симулации потвърдиха, че е много вероятно и двата панела на слънчевите батерииса се откъснали от основите си, където са уязвими.
- Първоначално, ние имахме някои надежди за възстановяване на комуникацията с АСТРО-H, тъй като решихме, че получаваме сигнали от АСТРО-H на три пъти след първото прекратяване на връзката. Но трябва да се заключи, че получените сигнали не са от АСТРО-H поради разликите в честотите, което бе установено след проучване.
JAXA изпраща своята дълбока благодарност към всички чуждестранни и местни организации, всички, които се опитваха да установят статута на АСТРО-Н чрез наземни наблюдения и други средства.
Това се казва в прессъобщението на JAXA.
Накратко, край на историята Хитоми.
За съжаление.


















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"