На 9 юли 1962 г. САЩ взривява ядрена бомба, наречена Starfish Prime, на 386 км (240 мили) над Земята с мощност 1,45 мегатона, около 100 пъти по-силна от бомбата пусната над Хирошима.
Тази контролирана експлозия е била един от 5-те суборбитални тестове за изследване въздействието на ядрените оръжия на голяма надморска височина и космоса. Тези опити бяха проведени от САЩ по време на Студената война и надпреварата в ядреното въоръжаване.
След взрива, бойните глави генерират не само топлина и светлина, но и невероятни количества рентгенови и гама-лъчи. Въздействието на взрива е било усетено на хиляди километри и все още има ефект.
За един къс отрязък от време, последиците от бомбата са били усетени от Хавай до Нова Зеландия, самолетите са усетили силни електрически импулси, а гигантски полярни сияния "разцъфнали" в небето. Електромагнитното поле над земята станало много по-голямо, отколкото учени предполагали, а електроните били възбудени и ускорени до невероятни скорости, разказва iflscience.



















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"