
Докато "Джеймс Уеб" продължава да калибрира оборудването, за да започне първите проучвания, учените с ентусиазъм очакват наблюденията на междузвездните обекти.
Едно от най-вълнуващите открития в планетарната наука през последните години е откриването на междузвездни обекти, преминаващи през нашата Слънчева система. Досега астрономите са потвърдили само два от тези "скитници" от други звездни системи – 1I/'Oumuamua ('Оумуамуа) през 2017 г. и 2I/Borisov през 2018 г. – но се смята, че съществуват много, много повече. Учените нямаха много възможности да проучват тези обекти, но всичко това е на път да се промени с работата на космическия телескоп "Джеймс Уеб" на НАСА.
"Високата чувствителност и сила на устройствата на новия телескоп сега ще ни осигурят безпрецедентна възможност да изследваме химическия състав на междузвезднитеобекти и да научим много повече за тяхната природа: Откъде идват, как са били формирани и какви условия съществуват в системите, от които се случват", заявява Мартин Кординър (Martin Cordiner), астрофизик от Центъра за космически полети "Годард".
Първите два открити междузвездни обекта бяха много различни - единият бе много подобен на комета, а другият - не. Кординър и неговият екип се надяват да разберат колко уникални са били тези обекти и дали са представителни за по-голяма популация междузвездни обекти.
Кометата 2I/Borisov. Кредит: Paul Kalas
Астрономите непрекъснато следят различни източници на информация, вариращи от любители наблюдатели до професионални обсерватории с надеждата да намерят следващия междузвезден скитник. Когато следващият такъв обект бъде открит, учените няма да са сигурни веднага дали това е междузвезден обект. Те ще се нуждаят от допълнителни наблюдения за период от дни, седмици или дори месеци, за да го потвърдят - в зависимост от неговата яркост.
След като получат потвърждение, че обектът е дошъл извън Слънчевата система въз основа на неговата "хиперболична" орбита и са сигурни, че обектът не е дошъл от външните граници на нашата собствена Слънчева система или облака на Оорт, те могат да изчислят траекторията на обекта в небето. Ако тази траектория се пресече със зрителното поле на космическия телескоп "Джеймс Уеб", Кординър и неговият екип ще направят наблюденията.
Екипът ще използва спектроскопските възможности на Уеб както в близките инфрачервени, така и в средните инфрачервени ленти, за да проучи два различни аспекта на междузвездния обект. Първо, използвайки близко инфрачервения спектрограф (NIRSpec - Near-Infrared Spectrograph), ще анализира химическите следи на газовете, освободени от обекта, тъй като замръзналите в междузвездната среда газове, се изпаряват от топлината на нашето Слънце. Второ, с инструмента MIRI (Mid-Infrared Instrument), ще наблюдават всеки прах, който обектът произвежда — малки, микроскопични частици, по-едри зърна и дори камъчета, които могат да бъдат вдигнати от повърхността и да заобикалят обекта.
С високата си спектрална разделителна способност NIRSpec може да раздели емисиите от отделните газове, което позволява на екипа да открие специфични молекули като вода, метанол, формалдехид, въглероден диоксид, въглероден оксид и метан. MIRI, в средната инфрачервена област, е по-настроен към топлинния спектър, произведен от твърди частици, като прахови зърна или ядро на обекта.
Източник: Studying the Next Interstellar Interloper with Webb, NASA
Още по темата

Космос
Ако бъде пуснат до 2028 г., космически кораб може да настигне Оумуамуа за 26 години (видео)

Космос
Научно постижение за 2021 г. на ИА с НАО - изследването на комета - междузвездна посетителка на Слънчевата система

Космос
Разкрити са удивителните свойства на междузвездната комета 2I/Borisov

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари