Микробите, които живеят на повърхността на Международната космическа станция приличат на тези, които могат да се намерят по стените и мебелите в домовете ни.
Това е добра новина, според авторът на изследването, публикувано в PeerJ, Дейвид Коил (David Coil), микробиолог от Университета на Калифорния.
"Ние сме изцяло заобиколени от най-често безвредни микроби на Земята, а виждаме до голяма степен аналогична микробна общност на МКС. Тя е много подобна на тази, която ще намерите във вашия хол", заяви Коил.
В рамките на проекта MERCCURI със съдействието на 39-ти екипаж на станцията бяха събрани проби от 15 места вътре в МКС. Поради това, че орбиталната лаборатория е напълно затворена и е заобиколена от негостоприемен космически вакуум, всички тези форми на живот, които съставят общността, наречена микробиом, идват от астронавтите и други замърсители, които са дошли с товарите от Земята. Пробите бяха замразени и докарани на Земята, а учените извадиха от тях микроби и анализираха тяхната ДНК, преброиха представителите на различни видове гъбички, бактерии и други жители на микросвета.
Пробите, събрани от МКС, са сравнени с данните от предишни, базирани на Земята експерименти. Те включват проекта "Wildlife of Our Homes", който изследва микробното разнообразието в нашите домове и Human Microbiome Project, който проучва бактериите, открити в човешкото тяло.
Пробите по проекта MERCCURI се връщат на земята през февруари 2015 г. Снимка: Carl Carruthers.
Изследователите, работещи по проекта MERCCURI установяват, че повечето от идентифицираните видове бактерии от МКС са много сходни с тези, намерени в домовете на Земята. Разнообразието и плътността на бактериите също са подобни, което предполага, че Международната космическа станция е също толкова уютно място като всеки земен дом.
"Микробиомът върху повърхностите на МКС много прилича на повърхностите на нейните жители, което не е изненадващо, като се има предвид, че те са основният източник", разказва Джена Ланг (Jenna Lang) от Калифорнийския университет в Дейвис и водещ автор на изследването. "Доволни сме да видим, че разнообразието е доста високо, което показва, че това не изглежда да е "болна" микробна общност."
Наблюденията върху живота на "космическите" микроби показват, че те се променят в условията на безтегловност. Това увеличава риска от патогенни бактерии, които могат да подкопаят здравето на екипажа, чийто имунитет вече е отслабен. Анализът на това последно проучване показва, че засега няма повод за опасения.
През ноември руски космонавти откриха "живи" бактерии на обшивката на МКС, както и доста жизнеспособни спори от гъбички и други микроорганизми.
Това откритие отново повдигна въпроса за панспермията - възможността животът да бъде донесен на Земята от космоса, а живите организми да "пътуват" по подобен начин между планетите и дори звездните системи. Най-малкото находката ще наложи преразгледане на границите на биосферата.
















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"