Нашата планета е изключително красива. И астронавтите от МКС ще ви го докажат с това видео на северно сияние.
Северното сияние или aurora borealis е ослепително светлинно шоу, при което заредени частици попадат в магнитното поле на Земята. Но има точно определени условия: нужен е достатъчно силен порив на слънчевия вятър, който да се сблъска с магнитосферата, да предаде енергията си на атмосферните газове (предимно азот и кислород), да ги йонизира, за да потекат тези надиплени реки от светлина.
Спиращо дъха на земята, северното сияние е още по-невероятна гледка, когато се наблюдава извън границите на нашата планета. На 25 юни членовете на екипаж 52 на Международната космическа станция са имали възможност да видят полярното сияние отвисоко, докато профучават над него със скорост 27600 км в час.


















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"