Нашата Вселена може да е само „огледален образ“ на паралелен свят, създаден от антиматерия и носещ се в обратна посока от Големия взрив по времевата скала.
Революционната теория, предложена от канадските учени от Института за теоретична физика Периметър, звучи като сюжет на научно-фантастичен роман, но помага да се решат няколко парадокса, които нямат обяснение в съвременната наука. Според новия модел, по време на Големия взрив, се образуват две "симетрични" вселени. В едната, където живеем, времето тече по обичайния начин, а в другата, огледално, се отдалечава със същата скорост в миналото.
Канадските физици все пак трябва да усъвършенстват много детайли от новата теория, но като цяло работата им не предизвиква очевидни противоречия - и е публикувана във Physical Review Letters, орган на Американското физическо общество.
Огледалната вселена
Според приетата днес теория цялата ни Вселена - пространство, време и маса/енергия - се появява в резултат на Големия взрив и оттогава, почти 14 милиарда години, тя се разширява и охлажда. Атомните частици постепенно се формират от елементарните частици, а от тях - цялата позната материя, включително звездите и ние самите.
Идеите за еволюцията на Вселената и нейните свойства се основанат на Общата теория на относителността на Айнщайн и Стандартния модел. Но нито едното, нито другото не могат да обяснят защо, например, във видимата част на Вселената има толкова много материя и толкова малко антиматерия.
Изглежда, че това нарушава фундаментална симетрия, наречена СРТ симетрия, според която физичните процеси не се променят, когато времето, пространството и материята (антиматерията) се обърнат, тоест на теория материята и антиматерия трябва да са в равни количества.
Илюстрация на CPT- симетрията. Наличието на CPT-симетрия определя, че ако се направи огледално отражение на нашата Вселена (съответстващо на инверсия на Р-четността), всичката й материя се замени с антиматерия (което съответства на инверсия на заряда- C-четност) и тя бъде обърната във времето, ще се държи точно като нашата Вселена и във всеки момент двете вселени ще са абсолютно идентични. Автор: bgchaos.com

Илюстрация: quantum diaries
За да се разреши този парадокс, известен като барионна асиметрия на Вселената, са предложени няколко хипотези, включително за сметка на тъмната материя и черните дупки.
Объяснението, предложено от канадските изследователи, е много по-просто и позволява да се обяснят всички наблюдавани явления, без да нарушава съществуващите теории.
Новият модел предполага, че Големият взрив е точката на симетрия, от която на всички страни Вселената и Антивселената са се разпръснали във времето. Точно както с раждането на един електрон във вакуума се ражда и неговата античастица - позитрон.
След като разгледаха всички възможни двойки, физиците заключиха, че Антивселената трябва да бъде много подобна на нашата. Но тя няма да е нейно точно копие според квантовия принцип на неопределеност. Това позволява на физиците да избегнат сложните философски въпроси - например за свободната воля. Всъщност, в противен случай, това, което се случва в паралелната Вселена, трябваше да се отразява в нашата - или обратното.
Екипът все още не е показал дали този модел може да възпроизведе определени наблюдения, които инфлационният сценарий обяснява - като еднородността на космоса в големи мащаби. Въпреки това, новият модел дава естествено обяснение за тъмната материя, а една CPT -симетричнавселена ще произведе голям брой много масивни стерилни неутрино. Такива свръхмасивни неутрино също могат да бъдат източник на напоследък наблюдавани високоенергийни космически импулси, се казва в синопсиса на статията във Physics.



















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"