Проучавайки далечен галактически клъстер, учените откриха най-голямата експлозия, наблюдавана във Вселената след Големия взрив.
Експлозията идва от супермасивна черна дупка в центъра на галактика, намираща се на стотици милиони светлинни години. Те отдели пет пъти повече енергия от предишния рекордьор.
Професор Мелани Джонстън-Холит (Melanie Johnston-Hollitt) от Университета Къртин на Международния център за изследвания на радиоастрономията заяви, че събитието е с изключително много енергия.
"Виждали се експлозии в центровете на галактики и преди, но тази е наистина много, много мощна", коментира тя.
„И не знаем защо е толкова голяма.
"Но това се е случило много бавно - като експлозия на забавен каданс, станала през стотици милиони години".
Експлозията е станала в галактическия суперклъстер Змиеносец, на около 390 милиона светлинни години от Земята.
Била е толкова мощна, че е издълбала кухина в клъстерната плазма - свръхгорещия газ, заобикалящ черната дупка.
Водещият автор на изследването д-р Симона Джачинтучи (Simona Giacintucci) от Военноморската изследователска лаборатория в САЩ заяви, че взривът е подобен на изригването през 1980 г. на планината Сейнт Хелънс, което откъсна върха от планината.
"Разликата е, че биха могли да се поберат 15 галактики с големината на Млечния път в кратера, който тази експлозия е издълбала в горещия газ на звездния куп", пояснява Джачинтучи.
Кухината в плазмата на клъстера е била наблюдавана преди това с рентгенови телескопи, обяснява професор Джонстън-Холит.
Но учените първоначално отхвърлят идеята, че може да бъде причинена от енергийно избухване, защото би трябвало да е твърде голямо.
„Хората бяха скептични заради размера на експлозията“, разказва Джачинтучи. "Но наистина е от нея. Вселената е странно място."
Участък 107 или „Източникът“, както е известно, е една от 256 плочи на Murchison Widefield Array (MWA), нискочестотен радио телескоп, разположен на 1,5 км от центъра на телескопа. Осветлението на пейзажа е от Луната. Кредит: Пийт Уилър, ICRAR.
Изследователите разбират какво са открили само когато преглеждат галактическия клъстер Змиеносец с радиотелескопи.
"Радиоданните се съгласуват добре с данните от рентгеновите лъчи като ръка в ръкавица", разказва съавторът д-р Максим Маркевич (Maxim Markevitch) от Центъра за космически полети Goddard на НАСА.
"Това е аргументът, който ни казва, че тук се е случило изригване с безпрецедентни размери."
Откритието е направено с помощта на четири телескопа; Рентгеновата обсерватория Чандра на НАСА, XMM-Newton на ESA, масивът Murchison Widefield (MWA) в Западна Австралия и радиотелескопът Giant Metrewave (GMRT) в Индия.
Професор Джонстън-Холит, който е директор на MWA и експерт по галактическите клъстери, оприличи находката с откриването на първите кости на динозавър.
Това изключително мощно изригване се е случило в галактическия клъстер Змиеносец, който се намира на около 390 милиона светлинни години от Земята. Галактическите клъстери са най-големите структури във Вселената, оформени от гравитацията, съдържащи хиляди отделни галактики, тъмна материя и горещ газ. Кредит: X-ray: NASA/CXC/Naval Research Lab/Giacintucci, S.; XMM:ESA/XMM; Radio: NCRA/TIFR/GMRTN; Infrared: 2MASS/UMass/IPAC-Caltech/NASA/NSF
"Това е малко като археология", коментира Джонстън-Холит.
"На нас ни бяха предоставени инструментите да копаем по-дълбоко с нискочестотните радиотелескопи, така че сега трябва да можем да открием повече експлозии като тази."
Констатацията подчертава значението на изучаването на Вселената с различни дължини на вълните, заявява професор Джонстън-Холит. И се надява, че "откритието вероятно е първото от много други.
"Направихме това откритие с фаза 1 на MWA, когато телескопът имаше 2048 антени, насочени към небето", разказва тя.
"Скоро ще събираме наблюдения с 4096 антени, които трябва да бъдат десет пъти по-чувствителни."
"Мисля, че това е доста вълнуващо."
Справка: Discovery of a giant radio fossil in the Ophiuchus Galaxy Cluster. The Astrophysical Journal . February 27th, 2020. arxiv.org/abs/2002.01291
Източник:Astronomers detect biggest explosion in the history of the Universe, Phys.org
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари