Русия ще продължи да доставя ракетните двигатели РД-180 на Съединените щати. Това съобщи РИА Новости, цитирайки вицепремиера Дмитрий Рогозин, който ръководи в руското правителство космическа индустрия.
"Нека летят на нашите двигатели, особено след като са стари ... Те са от 1994 г., отдавна създохме нов двигател, а те все още летят на тях", - продължава Рогозин, като отбелязва, че РД-180 е надежден и много добър двигател.
През април генералният директор на Обединената ракетно-космическа корпорация Юрий Власов изказа мнение, че Русия ще продължи да снабдява САЩ с РД-180 до 2024-2025 години. Американската компания Aerojet Rocketdyne пък прогнозира, че до 2019 г. ще може да започне масово производство на двигателите AR1, които трябва да заменят руските.
В момента САЩ вече е създал работещ образец BE-4, който ще замени РД-180. Два еднокамерни BE-4, монтирани на първата степен на новата ракета-носител Vulcan, заедно ще развиват по-голяма тяга отколкото един двукамерен РД-180 на първата степен на ракетата Atlas V. Също така, изчисления показват, че BE-4 в сравнение с РД-180 за 20 години работа ще спести само за военните стартове около три милиарда долара.
Научно-производственото обединение "Енергомаш" има два големи контракта с американски партньори. Първият договор е за доставка на двигатели РД-180 за ракетата Atlas V Heavy на стойност повече от един милиард долара, а вторият - РД-181 за средния клас ракета-носител Antares на стойност 220 млн. долара.
Интересът към руските двигатели показва и Китай, който желае пълен достъп до технологията на производство на ракетни двигатели.

















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
29321
2
26.06 2017 в 19:52
След още някоя година ще го запалят. А после 10 години ще го довършват.
21929
1
26.06 2017 в 13:47
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи
Niko Kolev
"Ад" на Данте описва удар на астероид 500 години преди съвременната наука