Ако видите снимката по-горе, може да ви напомни за Звездата на смъртта от Междузвездни войни, която със смъртоносен лазерен лъч унищожава планетата на бунтовниците.
Но нищо не е по-малко вярно - червеният лъч на снимката има много повече енергия и следователно е потенциално още по-смъртоносен от лазерния лъч на Звездата на смъртта.
Той представлява "джет" или реактивен поток от горещ водороден газ, излъчван от свръхмасивната черна дупка в центъра на спиралната галактика D100. Тази система е част от клъстера Кома, който включва хиляди галактики.
Червеният поток е дълъг около 200 000 светлинни години, което е два пъти по-дълго от нашия Млечен път!
Масата на струята е около 400 000 пъти по-голяма от масата на Слънцето, а в нея се формират звезди.
Можете да си представите колко мощна е активната централна свръхмасивна черна дупка!
Галактиката D99, видима до долната лява част на D100, изглежда червена, защото свети главно от светлината на старите червени звезди - младите сини звезди вече не могат да се образуват, защото D99 е лишена от образуващия звезди газ.
Представената картина, трябва да признаем, е дигитално подобрен композит от изображения от космическия телескоп на орбита около Земята "Хъбъл" (Hubble) и наземния телескоп на Хавайските острови Субару (Subaru).
Тук е оригиналния запис на Хъбъл.
Източник: APOD.
Още по темата
Космос
Първата снимка на черна дупка е почти готова. Ето как може да изглежда (видео)
Космос
Български астрономи разгадават тайните на свръхмасивните черни дупки
Космос
За първи път е наблюдавана материя толкова близо до черна дупка и толкова бърза (видео)















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"