Това вероятно е първото изображение на междузвезден обект, който за първи път забелязахме в нашата Слънчева система.
Миналата седмица бе съобщена новината, че A/2017 U1 може да е астероид от друга звезда, който посети нашето звездно семейство.
Учените използваха телескопи от цял свят, за да проследят обекта, проверявайки неговия извънземен произход и получиха първите му изображения.
"До сряда [последната] седмица стана почти сигурно, че този обект е от чужда система, а не от нашата Слънчева система", заяви професор Алън Фицсимънс (Alan Fitzsimmons) от Университета в Белфаст Куинс, който е част от проекта за проучване на обекта. "Ние веднага започнахме още същата нощ да го изследваме с телескопа "Уилям Хершел" на Канарските острови, а след това в четвъртък вечер с Very Large Telescope (VLT) в Чили".
Екипът успя да заснеме ясни снимки на обекта и да получи данни за химичния му състав. Изглежда, че има червен цвят, подобен на обектите в Пояса на Кайпер във външната Слънчевата система.
По изчисления обектът е с размер около 400 метра и се движи по силно ексцентрична орбита. Преди сто години обектът е бил 559 пъти по-далеч от Слънцето, отколкото Земята (или на 559 астрономически единици - 559 AU ). На 14 октомври той премина само на 0,161 AU от Земята, като направи най-близкия си подход към Слънцето на 9 септември на разстояние 0.25 AU, вероятно никога да не се върне повече.
"Орбитата му подсказва, че няма да се върне отново", защото се движи значително по-бързо от необходимото, за да избяга от гравитационното влияние на Слънцето, обяснява проф. Фицсимънс.
Interstellar asteroid #A2017U1 #C2017U1
— Tony Dunn (@tony873004) October 27, 2017
Here is a view of the SS from the asteroid.
Here is a link to a gif that is too big for Twitter. It shows the Kuiper Belt & Asteroid belt too:https://t.co/KINsX2pZYu pic.twitter.com/NtvOgbNZw5
Данните до момента показват, че това е малък скалист или леден обект, който се носи из нашата галактика милиони или милиарди години. За разлика от кометите в нашата Слънчева система, няма доказателства за наличието на кома [плътен облак от частици газове и прах около ядрото], което предполага, че може да е астероид, а не комета.
По една случайност е влетял в нашата Слънчева система, а сега е на път към междузвездното пространство.
Естествено, знеше се, че съществуват такива обекти, но за първи път е видяно такова тяло. То вероятно е било изхвърлено от друга звездна система в периода й на формиране на планети.
Това е уникална по рода си находка и сега имаме добри изображенияид, но със сигурност няма да има повече новини за този обект в бъдеще.















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи