Ехо, мами! Днес ще си говорим за педофили.
По-скоро един педофил, който се подвизава повечко напоследък. Не се поддава на забрани, полиции и съдилища не го ловят, и винаги си намира начин да се добере до рожбичката ви. А най обича малки бебенца - ненавършили още годинка. Тогава са особено слабичко, не могат да се борят изобщо, не се съпротивляват и са със сочни, топли гърдички.
Това не е Педобеър. Това е Педобордетела. Bordetella pertussis. Коклюшната бактерия.
Този палавник много обича кислород, затова живее в дихателната система. И също обожава да си натаманява обстановката, както си му е кеф. Лети си из въздуха и търси уязвими детски бели дробчета. Попадайки в гърлото, се размножава и се окупира в дихателните пътища. Отделя си отрова, наречена пертусис-токсин (ще му викаме ПТ). Той пречи на събирането на бели кръвни клетки, като спира отделянето на химични сигнали за помощ от пострадалите клетки. Все едно звъниш на 112, а ти вдига не ченгето, а педофилът. И не само това...
Нормално бронхите и другите дихателни пътища при човека са покрити с епител (покривна тъкан). Неговите клетки са като реснички по форма, ловят и гонят навън всякаква навлязла с вдишването гняс. Чрез нея и при изкашляне детето ви лесно изхвърля храчки и мускус навън.
ПТ влиза в клетките, които изграждат тази "облицовка" на дихателните пътища, съсипва метаболизма им, те изпадат в хипогликемичен шок и умират. Така рязко намалява способността на дихателната система да изхвърля гадости. Човекът инстинктивно, по рефлекс, кашля, но кашлицата е неефективна и става все по-мощна, изтощаваща, упорита и постоянна. Звучи като магарешки рев, когато излиза подобен звук от дете, сърцето и на лекаря се къса.
Тук се проявява любовта на коклюша към малки, крехки бебета под година. Тяхната дихателна мускулатура не е още укрепнала достатъчно, за да издържи и да изхвърля затлачванията с магарешката кашлица. И като резултат умират. По-големите от година деца почти нямат смъртен изход при коклюш. Почти...
Възможно е от усилието и напрежението да се разкъса мембраната, обвиваща белите дробове - плеврата. Това е фатално усложнение, наречено пневмоторакс, което води до шок и смърт. По-лекичко реагират очичките, които, в около 2% от заболелите, от силната кашлица пукат кръвоносните си съдове и почерняват от излятата в очните ябълки кръв.
Токсинът на пертусиса увеличава пропускливостта на кръвномозъчната бариера (КМБ накратко - това е химично-механичната бариера, която пречи на безразборното нахлуване на всякакви вещества в мозъка). Навлиза свободно през нея и предизвиква неврологични увреждания. Задушаването на класическия коклюш трае с месеци, докато епителът се възстанови и кашлицата спре. За щастие се лекува с антибиотици, стига да не е много късно...
Ваксинираните са предпазени няколко години след имунизация и реимунизация. Пробиви има рядко при добро имунизационно покритие. Имунизираните не проявяват тежки симптоми дори при зараза. В най-лошия случай правят атипичен коклюш у деца , който обикновено изобщо не се засича и бива излекувана със стандартни антибиотици като обикновен стрептокок.
Ваксината срещу коклюш е част от старата ДТК и тогава беше целоклетъчна. Сега е част от шествалентната ваксина, която замести ДТК, и не е целоклетъчна. Това стана заради повечето нежелани реакции - температура, болки, омърлушеност, при старата коклюшна компонента. Новата е малко по-слаба като ефект, но пък се понася много по-добре. При добро ваксинационно покритие, дори и супер заразно зло като коклюша отстъпва.
Особена благодарност трябва да запази нашия педофил за скъпите ни антивакс мами. Срещу ДТК и заместителната му ваксина съм виждала фантастични и фанатични обвинения в какво ли не, от ДЦП до аутизъм, автоимунни болести, веднъж попаднах и на дама, която беше решила, че ваксината е унищожила част от хромозома на детето и затова има генетично увреждане - микроделеция (появява се в момента на зачеването).
Как са ми съскали насреща заради ДТК, може да се сравнява само със съскането срещу MMR за морбили след простотиите на Андрю Уейкфилд. Скрити и нескрити кампании, терабайти писания с вайкане и търсене на лекари, записващи фалшиви ваксинации, в Bg-Mamma. Още ги има в темата "Ваксините - тема САМО за вредата от тях!), която тема вече има стотици изписани страници и по епос и драматизъм може да се сравни само с Библията или древногръцката митология.
Тъй че: скъпи мами, педофилът ви казва ахой! Коклюшът вече е тук! Прие поканата ви! И ще обича децата ви, както му приляга. Искрено и... Задушевно.
На снимката е Емили. Нарочно издирих снимката на Емили и качвам точно нея. Защото Емили оживява. Не мога да кача фатален случай. Сърцето ми ще ме изтезава.
Авторът е Надя Йорданова, магистър-фармацевт.




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"