Астрономите са открили необичайна свръхмасивна черна дупка (квазар), наречена J0230, в съзвездието Кит, която бълва газ и прах с невероятната скорост от 220 000 000 км/ч, само пет пъти по-малка от скоростта на светлината, съобщи обсерватория Gemini.
Резултатите от разследването за J0230 са публикувани в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
В центъра на почти всяка галактика има супермасивна черна дупка. За разлика от черните дупки, образувани от колапса на изразходили горивото си звезди, тяхната маса е милиони или милиарди пъти по-голяма от масата на Слънцето. Тези черни дупки са заобиколени от бързо въртящ се акреационен диск, който се натрупва от материал от околната среда. Газът, от който се състои дискът се нагрява и след това частично е издухан отново като един вид "квазарен вятър", който достига огромни скорости като в случая на J0230.
Подобни обекти, наречени квазари са най-ярките извън нашата галактика Млечен път. Те излъчват огромни количества енергия в космоса, докато свръхмасивна черна дупка в центъра им засмуква вещество от тяхното обкръжение.
Странен факт е, че астрономите са наблюдавали освен споменатия високоскоростен "вятър" и втори вятър, който е малко по-бавен, с около 140 млн км/ч скорост.
Астрономите, използвайки данни от изследване на Sloan Digital Sky (SDSS) и потвърдено от наблюденията с спектрографите на Gemini Multi-Object (GMO) на телескопите в Хавай и Чили са открили квазара, чиято скорост се оценява най-малко 20% от скоростта на светлината.
Ако се опитаме да го оценим по скалата на Бофорт, по която се измерва силата на земните ветрове и урагани, вероятно ще трябва да се причисли към ураган от 77-ма степен. На Земята бурни ветрове от 10-та степен изкореняват дървета и разрушават сгради.
На таблицата долу може да се видят спектрите на квазара, чрез които се измерва скоростта на газа: