

Този май Ratio ще изследва вкуса – като сетиво, като преживяване и като важен инструмент в бъдещето на устойчивата гастрономия.
На 13 май е следващото събитие на научната платформа, което ще събере на едно място готвачи, учени и кулинарни визионери, а темата е “Вкус: наука за храненето”.
Как се формира вкусът ни? Може ли да се „възпитава“? Какъв е неговият химичен, генетичен и емоционален профил? Събитието ще потърси отговори на въпроси като това как зрението, ароматът и текстурата влияят на усещането ни за вкус, какво се случва в мозъка и в тялото ни, когато ядем, и как храната може да бъде едновременно устойчива, научно обоснована и вдъхновяваща.
Специални гости и лектори ще бъдат специалисти от различни области, които ще разгледат темата през различни професионални призми - Мегън Бенел, Наско Стаменов, проф. Милена Георгиева и Владислав Георгиев.
Мегън Бенел е канадска готвачка и бивша пекарка, работила в Лондон и Копенхаген. С дълбок интерес към ферментацията и сезонното готвене, тя ще говори за обсесията по „Tartine-хляба“ и как хлябът може да бъде и вкус, и философия.
Наско Стаменов – химик, преподавател в НПМГ и научен комуникатор, ще разкрие и разкаже за химията на вкуса и ролята на аромата в това как възприемаме храната.
Проф. Милена Георгиева – молекулярен биолог и съосновател на EPIX.AI, ще говори за генетиката и епигенетиката на вкуса и как ДНК влияе върху хранителните ни предпочитания.
В последните години Владислав Георгиев усилено работи върху развитието на “Сезон” - регенеративна градина и магазин за храна, и участва в създаването на иновативни хранителни продукти и кулинарни проекти. В момента, за него и екипа му предстои стартирането на новата им марка за храни - YANA, която ще бъде представена за първи път чрез дегустация на храни и напитки с неочаквани вкусове, създадени от познати съставки.
Събитието ще бъде водено от София Павлова – културен журналист и продуцент, позната с нюха си към хедонистични, но смислени и естетични теми.
“Вкус: наука за храненето” ще се проведе на 13 май от 19:30 ч. в “Сабалe”, като местата са ограничени. Повече за събитието и възможност за закупуване на билет вижте в сайта на организаторите Ratio.
Още по темата

Новини
В бъдещето сега: Ratio се потапя в квантовата реалност

Физика
Физиката разкрива оптималните пропорции на покривите за енергийна ефективност на дома

Новини
Ratio отбелязва Yuri’s Night с лекции, парти и звездни истории

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Бешката
Трогателна среща в Москва на командирите на Союз и Аполо 40 години след скачването
dolivo
Нова храна за медоносните пчели, заместваща прашеца, дава надежда за оцеляването им
dolivo
Психеделици, сексуалност и себепознание: Какво разкрива първото проучване
dolivo
Полетът на Starliner до МКС през 2024 г. е бил много по-драматичен, отколкото знаем (видео)