Руският научно-изследователски институт АО "НИИТФА" към корпорация "Росатом" представя революционна технология на радиационно облъчване с цел запазване на културното и историческо наследство.
За облъчване се използва изотопа кобалт 60, защото няма остатъчна радиация в предметите след облъчването и позволява човек да вземе в ръце обработения артефакт без да има риск за живота и здравето му.
Кобалт 60 излъчва гама лъчи със слаба енергия, недостатъчна да предизвика вторично лъчение, но достатъчна да унищожи гъбичките и бактериите, които разрушават историческите обекти. Освен това, може да се влиза в стаята, където е имало процедура на облъчване, само няколко минути след процеса. Измерванията показват, че когато инсталацията е изключена, в работната камера нивото на радиация е по-ниска, отколкото на улицата.
Използването на кобалт-60 не изисква много енергия, както например апаратите с йонизиращо лъчение. Тази технология е много икономична и същевременно - много по-ефективна в сравнение с класическите методи. Радиация прониква дълбоко и напълно дезинфекцира, убива дори малки насекоми.




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"