10 август е Световният ден на лъва, дата, която насочва вниманието на обществеността към непрекъснато намаляващия свят на тези царствени зверове.
Основополагащата идея за Световния ден на лъва – отбелязан за първи път през 2013 г. идва от семейството Дарек и Бевърли Жубер, посветили живота си на защитата на големите котки. Те, в сътрудничество с National Geographic полагат началото на Инициативата за големи котки (BCI - Big Cat Initiative) през 2009 г. с цел защитата и опазването на намаляващите популации на лъвове по света.
Терминът "голяма котка" обикновено се използва за обозначаване на всеки от петте живи члена на рода Panthera, а именно тигър, лъв, ягуар, леопард и снежен леопард, както и гепард и пума, които не са от рода Panthera.
- Семейство Felidae
- Подсемейство Pantherinae
- Род Panthera
- Тигър ( Panthera tigris )
- Лъв ( Panthera leo )
- Ягуар ( Panthera onca )
- Леопард ( Panthera pardus )
- Снежен леопард ( Panthera uncia )
- Род Panthera
- Подсемейство Felinae
- Род Acinonyx
- Гепард ( Acinonyx jubatus )
- Род Puma
- Пума ( Puma concolor )
- Род Acinonyx
- Подсемейство Pantherinae
Към днешна дата Инициативата за големи котки на National Geographic е спечелила над 150 гранта, осуетила е 3000 заплахи, насочени към диви котки, и е премахнала впечатляващите 13 000 бракониерски примки.
Лъвица. Кредит: Wikimedia Commons
Удивителните лъвове
С какво привличат вниманието ни лъвовете? Освен че са вторите по големина котки в света (след тигрите), лъвовете са уникални и в поведението си .
За разлика от други видове котки, които предпочитат самотен живот, лъвовете са социални същества. Те образуват сплотени групи, наречени прайдове, навик, който увеличава шанса им за добър лов.
Значението на Световния ден на лъва
Световният ден на лъва е нещо повече от ден, отбелязан в календара. Това е призив за действие.
И ето защо: от 1990 г. броят на лъвовете е намалял почти наполовина, придобивайки им статуса на „уязвими“ от Международния съюз за опазване на природата.
Опазването на лъвовете е неразривно свързано с опазването на местообитанията. Урбанизацията и селскостопанската експанзия вървят безмилостно напред, оставяйки териториите на нашите приятели лъвове фрагментирани, което се отразява пагубно на тяхното благосъстояние.
Като такива, плановете за опазване, като установяване на коридори за дивата природа и защитени зони, играят основна роля в осигуряването на оцеляването на лъвовете и опазването на биоразнообразието .
Лъвът или „Felis Leo“, както ги нарича известният шведски учен Карл Линей през 1758 г., е обявен за уязвим през 1996 г. поради бързото намаляване на популацията.
Кредит: Wikimedia Commons
Тенденцията се обръща
Но благодарение на семейство Жубер и National Geographic, тенденцията започва да се обръща през 2009 г. със стартирането на инициативата Big Cat. Четири години по-късно Световният ден на лъвовете направи своя дебют, сигнализирайки за решаваща повратна точка в опазването на лъвовете.
Ангажирането на местните общности в инициативи за опазване изгражда чувството им за собственост и отговорност към тяхното природно наследство.
Чрез инвестиране в устойчиви поминъци, като екотуризъм и управление на дивата природа в общността, местните жители могат да се възползват икономически, като същевременно защитават околната среда.
Успешните програми показват, че когато хората видят осезаеми ползи от опазването на дивата природа, е по-вероятно да подкрепят усилията за опазване.
Освен това, обучението на общностите относно значението на лъвовете за поддържане на екологичния баланс помага за смекчаване на конфликта между хората и дивите животни.
Привлекателността на лъвовете от десетилетия е била вплетена в нашата културна тъкан, от любимия Симба в „Цар Лъв“ до безброй други изображения, които са ни очаровали.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари