Дълбоководни желеобразни същества се сливат в едно цяло след нараняване

Изследователи откриват, че някои гребенести могат да съединяват телата си при нараняване. Тази уникална адаптация, която включва сливане на нервната система и стомаха, не е наблюдавана при други видове

Ваня Милева Последна промяна на 09 октомври 2024 в 00:00 2315 0

двата слети организма на гребеновидна медуза

Кредит Jokura et al., doi: 10.1016/j.cub.2024.07.084.

Докато поддържат популация от Mnemiopsis leidyi в резервоар с морска вода, Jokura et al. забелязват нетипично голям индивид с два аборални края и два апикални органа.

Причудливи дълбоководни същества, известни като гребеновидни медузи, могат да се сливат, когато са ранени, създавайки един-единствен масивен индивид с трайно обединени нервна система и стомах, разкрива ново проучване. Тази необичайна адаптация не е наблюдавана досега при нито един друг вид, твърдят изследователите.

Изследователите откриват сливането на морските животни случайно в лабораторията.

"Бях много развълнуван [когато ги открих]. Веднага взех слятите гребеновидни медузи от стаята, в която ги държах, и ги показах на останалите членове на лабораторията", разказва пред Live Science водещият автор на изследването Кей Йокура (Kei Jokura), еволюционен биолог от Университета в Ексетър, Великобритания, и Националния институт за природни науки на Япония в Оказаки.

Гребенестите, известни още като ктенофори, са група от над 100 вида желеобразни, капковидни същества с малки, подобни на гребени пипала. Тези изглеждащи като извънземни животни, които приличат на медузи, предизвикват светлинни демонстрации в морските дълбини, осветявайки специализирани клетки по цялото си полупрозрачно тяло. Те често се смятат за едни от най-причудливите същества в морските дълбини и се смята, че са едни от най-древните животни.

В новото изследване, публикувано на 7 октомври в списание Current Biology, изследователите описват как са провеждали рутинни изследвания на гребеновидни медузи (Mnemiopsis leidyi), известни още като морски орехи, когато откриват, че един от техните опитни обекти е изчезнал от аквариума в лабораторията им. След това екипът забелязва, че една от останалите медузи е необичайно голяма. И при по-внимателно вглеждане те разбират, че това всъщност са два преплетени организма без "видимо разделение помежду им".

Изследователите подозират, че това сливане е непозната досега адаптация, предизвикана от нараняванията, които двете животни са получили. За да докажат това, те се опитват да възпроизведат процеса на сливане, отстранявайки малки части от телата на 20 екземпляра и поставяйки ги близо един до друг - и девет от двойките успешно се сливат. (Изследователите смятат, че предизвиканите наранявания са "незначителни" в сравнение с тези, които биха могли да получат в дивата природа).

Видеозапис на слятите гребеновидни медузи, които реагират на дразнители в общото им тяло

Изследователите проверяват как функционира нервната система на слятите гребеновидни медузи, като ги побутват по различни части на слятото им тяло. Нервните клетки на двойките се синхронизират по цялото им тяло само след няколко часа след правилното им сливане. Кредит: Mariana Rodriguez-Santiago

Наранените медузи се сливали бързо, като често се обединявали напълно в рамките на 24 часа след събирането им. В рамките на два часа след пълното сливане на телата си двойките демонстрират, че нервните им системи са се синхронизирали напълно, реагирайки на дразнители, като например побутване от изследователи, по цялото им общо тяло. Тази бърза нервна интеграция най-вероятно е резултат от уникалните нервни клетки на медузите, които се свързват помежду си за разлика от невроните на други животни.

Изследователите също така хранят слетите медузи с флуоресцентни скариди, за да проверят дали стомасите им също са се слели. Храната, погълната от устата на едната от медузите, може да се види как се движи през двата стомаха, което предполага, че това е така.

Въпреки че слетите същества действат като едно цяло, те не са един организъм, защото имат отделна ДНК и не могат да предадат "уникалната си морфология" на следващото поколение, посочва Йокура.

"Въпреки това, наблюдавайки плуването на слетите индивиди, те наистина изглеждат така, сякаш функционират като един организъм, така че не би било необосновано да мислим за тях по този начин", заявява изследователят.

В новия документ изследователите определят слетите индивиди като едно същество.

Изследователите отбелязват, че в дивата природа ранените гребенести медузи рядко биха се доближили достатъчно близо една до друга, за да се слеят. Кредит: Wikimedia Commons 

Изследователите смятат, че това е първият известен случай на организми, способни да се слеят по този начин.

"Досега не са съобщавани случаи на такъв тип сливане при други видове", посочва Йокура.

Поведението вероятно е останало незабелязано сред гребеновидните медузи, тъй като вероятно е изключително рядко в природата, допълва Йокура. За да се случи сливането, наранените индивиди трябва да са в непосредствена близост един до друг, което е много по-малко вероятно в дълбоките морски води, добавя той. Този вид гребеновидна медуза може също така да се възстановява от наранявания чрез регенериране на загубени части от тялото и чрез обръщане на процеса на стареене, което прави сливането с други индивиди по-малко важно.

Повечето от слетите двойки са все още живи след три седмици, когато проучването приключва поради липса на финансиране. Йокура обаче подозира, че слетите медузи биха могли да оцелеят много по-дълго. Той също така предполага, че повече от две ранени медузи могат да се слеят, въпреки че екипът все още не е тествал това.

Изследователите сега се подготвят да започнат подобно проучване върху индивиди от друг вид гребенести, Bolinopsis mikado, за да видят дали те също са способни да се сливат.

Справка: Kei Jokura et al. 2024. Rapid physiological integration of fused ctenophores. Current Biology 34 (19): 889-890; doi: 10.1016/j.cub.2024.07.084

Източник: Scientists accidentally find deep-sea 'jelly' creatures merged into 'single entity' after injury, revealing bizarre new behavior, Harry Baker, Live Science

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !