Уникална находка, представяща хранителна верига отпреди 48 милиона години от периода палеоген, намериха палеонтолози в изоставена немскa кариера, на мястото на праисторическо вулканично езеро.
Те откриха вкаменелост на змия, в която има запазен скелет на гущер, в корема на който има останките от по-рано изядено насекомо, съобщи сайтът на Discover magazine.
Изследването е описано в статия, публикувана в Palaeobiodiversity and Palaeoenvironments.
Не е тайна, че кариерата Месел Пит (в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО) е дом на множество фантастични фосили, но настоящата находка е толкова сензационна, че предизвиква страхопочитание дори у ветерани-изследователи на Месел, разказва Science Daily.
Карта на кариерата Месел Пит.
Такава "матрьошка" от три части е изключително рядко откритие. Досега нещо подобно е намирано само в Австрия, където фосил на акула, съдържаше останките на земноводно, похапнало дребни риби преди смъртта си.
"Това е изкопаемо, което вероятно няма да мога да намеря никога повече в живота си, толкова е рядко - коментира водещият автор на изследването Кристер Смит (Krister Smith), палеонтолог от Германския институт Зенкенберг.
Изследователите разделят шистите с голям нож, за да разкрият фосилите.
Както разказва Смит, преди 48 милиона години, някъде в околностите на вулканичното езеро гущер-базилиск Geiseltaliellus maarius е погълнал бръмбар. Трудно може да се класифицира насекомото вътре на гущера, въпреки че все още се вижда, че е имало блестяща, с преливащи се цветове обвивка.
След няколко дни гущерът послужил за обяд на млада змия Palaeopython fischeri, която живеела в дърветата в близост до брега на езерото.
Тази змия много е приличала на своята братовчедка - съвременната боа. Смята се, че тези древни змии са променили хранителните си навици, тъй като са пораснали на размер, преминавайки от по-малки гущери и земноводни към бозайници, птици и други влечуги, според National Geographic.
Интерпретативна схема на формите на вкаменелостите, насложена върху снимката. Змията е бяла, гущерът е в оранжево, а насекомото е в синьо. (Krister T. Smith)
Какво се е случило след това с тройката, не е ясно - дали емисиите отровни вулканични газове или нещо друго, но змията е паднала в езерото, за да остане завинаги на дъното му.
Трябва да се отбележи, че "Ямата в Месел" (Месел Пит) е известна с добре запазените си фосили на животни от еоцен. Например тук са намерени останки от един от най-древните примати - Darwinius masillae, две костенурки Allaeochelys crassesculpta, вкаменени по време на полов акт и други известни образци.
Смит и неговия екип планират да продължат разкопките в тази местност с надеждата за нови и вълнуващи открития.















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"