За да се опитат да разберат как бактериите могат да се движат толкова бързо, учените са синтезирали звука на плуваща бактерия.
Някои бактерии плуват с помощта на малко камшиче-витло, наречено флагелум.
Д-р Ашли Норд (Ashley Nord) и д-р Мат Бейкър (Matt Baker) от Университета в Сидни са синтезирали звука на флагелума на E. coli като прикрепили микроскопични гранули полистирол към това камшиче, опитвайки се да разберат какво я кара да се върти и да изчислят енергията на бактерията, необходима за движението й.
Дори изображения с най-висока резолюция не са достатъчни, за да се реши загадката на флагелума, затова екипът на д-р Бейкър се "опитва да изгради изкуствено мотора, за да проучи как действат всички части заедно", разказва ABC Science.
Звукът напомня по-скоро извънземно съобщение или ветровит ден в Антрактида, отколкото класически звук на мотор, който избледнява, когато бактерията умре. Ако можем да направим достатъчно малки микрофони, ще чуем точно това.
Самият аудиозапис е ускорен 8 пъти и е само 26 секунди, защото бактерията, както отбелязват специалистите, не може да умре за толкова кратък период време.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари