Военният кораб „Бийгъл“ е построен в Англия през 1820 година. След това е преобразуван за изследователски цели и участва в четири хидрографски експедиции - на капитан Филип Паркър Кинг за заснемане на южното крайбрежие на Южна Америка под командването на първо на капитан Стоукс.
Във втората експедиция, която започва на 27 декември 1831 г. и приключва на 2 октомври 1836 г., под командването на капитан Робърт Фицрой, участва младият натуралист Чарлз Дарвин, чиито произведения направиха този кораб един от най-известните в историята.
Но това ще се случи години по-късно, след като на 27 декември 1831 г. „Бийгъл“ под командването на Фицрой отплава от пристанището на Плимут и се насочва към Южна Америка. Пътуването продължава пет години - обикаля Южна Америка, пътешествениците посещавват Нова Зеландия и Австралия и оттам се връщат в Англия.
Тамот кораба „Бийгъл“ слиза един съвсем различен Дарвин - не младеж, току-що завършил Кеймбридж и обмислящ да стане пастор. А млад учен, който сериозно се замисли за произхода на видовете и стига до заключението, че съществуващите видове са еволюирали от други чрез естествен отбор.
"Това беше второто ми раждане", споделя Дарвин. "Всичко, което съм направил в науката, дължа на пътешествието на Бийгъл".
Ръководителят на околосветската експедиция на „Бийгъл“ Фицрой реагира негативно на теорията на Дарвин, на което ученият отговаря шеговито:
„Жалко, че той не предложи своята теория, че мастодонтът и другите са измрели, защото вратата на ноевия ковчег е била твърде тясна“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари