Най-старият прародител на бозайниците в света е открит в Майорка

Ваня Милева Последна промяна на 19 декември 2024 в 00:00 1315 0

Реконструкция на горгонопсис

Кредит Henry Sutherland Sharpe

Реконструкция на горгонопсис в заливната равнина през периода перм в Майорка.

Описано е фосилно животно, живяло преди 270-280 милиона години в днешна Майорка.

Откритието е изключително не само заради броя на намерените фосилни останки, но и защото е най-старият известен на планетата горгонопсис - линията на саблезъбите хищници, която в крайна сметка ще даде началото на бозайниците.

Изследването от международен изследователски екип, ръководен от Каталунския институт по палеонтология "Микел Крусафонт" (ICP) и Музея на Балеарските природни науки (MUCBO | MBCN) е публикувано в списание Nature Communications

Горгонопсите са изчезнала група синапсиди, живели през пермския период, преди 270-250 милиона години. Те принадлежат към еволюционната линия, която ще даде началото на първите бозайници 50 милиона години по-късно.

Фенестрация: анапсиди, синапсиди, диапсиди

Според хипотезата на фенестрацията (от лат. fenestra - прозорец) на американския палеонтолог Х.Осборн (Osborn H.F) броят на отворите (прозорците) в черепа е важна характеристика, която определя общата систематика на влечугите.

Строеж на черепа: A - анапсиди, B - синапсиди, C - диапсиди. Илюстрация: Wikipedia

Първите влечуги имат анапсиден череп, наследен от техните земноводни предци. Този тип на череп е масивен, с отвори само за ноздри, очи и епифиза. От тях са еволюирали останалите групи влечуги. Появилите се по-късно отвори при синапсидите имат функцията да се облекчат черепа и дават възможност да се движат челюстните мускули, което позволява по-мощна захапка.

Към синапсидите се отнасят зверозъбите гущери (Theriodontia), пеликозаврите (Pelicosauria) и по-напредналите терапсиди (Therapsida), които традиционно считат за преки предци на бозайниците. При диапсидите възникват още два черепни отвора. Към тази група принадлежат по-голямата част от влечугите, както съвременни (гущери, змии и крокодили), така и древни (динозаври, птерозаври). У една от тези групи диапсиди се развило четирикамерно сърце и пера, те са дали началото на птиците.

Те са били топлокръвни животни като съвременните бозайници, но за разлика от повечето от тях са снасяли яйца. Били са месоядни и са първите животни, развили характерните саблевидни зъби. Често са били суперхищници на екосистемите, в които са живели, а външният им вид би могъл да се оприличи на куче, но без уши и козина.

Останките, намерени в Майорка, принадлежат на малко до средно голямо животно с дължина около един метър и произхождат от обект, разположен в община Банялбуфар (Сера де Трамунтана, Майорка). Разкопките са проведени в три различни кампании, по време на които е извлечено голямо количество материал.

Кредит: Anna Solé / Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont

"Големият брой костни останки е изненадващ. Намерихме всичко - от фрагменти от череп, прешлени и ребра до много добре запазена бедрена кост. Всъщност, когато започнахме разкопките, никога не сме предполагали, че ще намерим толкова много останки от животно от този тип в Майорка", обяснява Рафел Матамалес (Rafel Matamales), уредник на Музея на природните науки в Балеар (MUCBO | MBCN), научен сътрудник в ICP и първи автор на статията.

Местоположението на музея на Балеарските острови само по себе си е необичайно. Известните преди това откритие останки от горгонопси принадлежат на много високи географски ширини като Русия или Южна Африка. Възрастта му също е изненадала изследователите, които са провели проучването.

"Това най-вероятно е най-старият горгонопсис на планетата. Този, който открихме в Майорка, е на възраст най-малко 270 милиона години, а останалите данни за тази група по света са поне малко по-млади", посочва Жозеп Фортуни (Josep Fortuny), старши автор на статията и ръководител на групата "Изчислителна биомеханика и еволюция на жизнения цикъл" в Института по палеонтология на Каталуния "Микел Крусафон" (ICP).

Силует на описаното животно, показващ различните анатомични елементи, възстановени по време на разкопките. Кредит: Eudald Mujal / SMNS

Сред изкопаните фосилни останки се откроява почти пълен крак, което е позволило на изследователите да проучат как се е движило животното. За разлика от влечугите, които имат по-примитивна локомоция с по-разтворени крака, при горгонопсите краката са били разположени по-вертикално и следователно са се движили по начин, който е междинен между влечугите и бозайниците. Тази система е по-ефективна при ходене и особено при бягане.

Откритите саблевидни зъби потвърждават начина му на хранене.

"Знаем, че това е месоядно животно - характеристика, която се споделя от всички горгонопси по света. Саблевидните зъби са често срещана характеристика при големите хищници в екосистемите и това, което открихме, вероятно е било такова в средата, в която е живяло", подчертава Анхел Галобарт (Àngel Galobart), изследовател в ICP и директор на Museu de la Conca Dellà.

Саблевиден зъб на горгонопсис (отливка). Кредит: Anna Solé / Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont

Кости от скелепа на горгонопсиса от Майорка (отливка). Кредит: Anna Solé / Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont

Лява бедрена кост на горгонопсиса от Майорка (отливка). Кредит: Anna Solé / Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont

Когато Майорка не беше остров

През пермския период, преди около 270 милиона години, Майорка не е била остров, а част от суперконтинента Пангея. Тя е била разположена на екваториална ширина, където днес се намират държави като Конго или Гвинея. Климатът е бил мусонен, като са се редували влажни и много сухи сезони.

Установено е, че мястото, където са открити вкаменелостите, е представлявало заливната равнина с временни езерца, където са пиели горгонопси и други представители на фауната. Сред животните, които са съжителствали в тази екосистема, е имало морадизавринови капортиниди - древна група растителноядни влечуги, към която принадлежи Tramuntanasaurus tiai, които може би са били част от диетата на горгонопсите.

Въпреки малката площ, която заемат, Балеарските острови имат изключително богат фосилен архив. Най-изследваните и известни вкаменелости са от плейстоцена и холоцена.

Вкаменелостите от други периоди обаче са значително по-малко известни. Въпреки това са открити забележителни вкаменелости, като например най-старият комар в света, близо хиляда вида амоноиди (главоноги, свързани с калмарите), предци на конете и хипопотамите, гигантски акули и големи коралови рифове.

Справка: Matamales-Andreu, R., et al. Early–middle Permian Mediterranean gorgonopsian suggests an equatorial origin of therapsids. Nature Communications. DOI: 10.1038/s41467-024-54425-5

Източник: World's oldest mammalian ancestor discovered in Mallorca, Miquel Crusafont Catalan Institute of Paleontology

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !