Почина последният известен мъжки суматрански носорог в Малайзия, което прави бъдещето на вида особено мрачно, съобщи местното издание New Straits Times.
В плен има една единствена женска, а останалите носорози са разпръснати из Суматра и Борнео.
Мъжкият суматрански носорог, наречен Там, почина на около 30 години вчера около обяд в убежище „Борнео Рино“ към резервата "Табин", Малайзия.
Суматранските носорози са най-малките живи носорози в света и единственият азиатски носорог с два рога, според Световния фонд за дивата природа (WWF). Те обикновено живеят между 35 и 40 години и съществуват само на островите Борнео и Суматра.
Суматранският носорог "в момента се конкурира с яванския носорог за незавидното място на най-застрашен вид носорог", пише WWF.
Суматранските носорози вече бяха обявени за изчезнали в дивата природа в Малайзия през 2015 г., заради бракониерство и загуба на местообитанията, определени от проучване от 2016 г. като основни причини.
Смъртта на Там е невероятно лоша новина за оцеляването на вида - като последен самец, на него се възлагаха надежди за възстановяване на вида.
Там е уловен през 2008 г. на територията на плантация за палмово масло. Преместен в природен резерват Табин. Правени са опити да го чифтосат с две женски - Пунтунгу, уловена през 2011 г., и Иман, уловена през 2014 г.
Според зоолозите Пунтунгу не е могла да роди поради наранявания, получени при чифтосване в дивата природа. Иман е безплодна поради кисти и миоми в репродуктивните органи, които се появяват при женските от този вид при продължително отсъствие на сексуален контакт. Появата на тези заболявания е една от основните причини за спада на популацията на суматранския носорог, без да се брои ловът. Пунтунгу е евтаназирана през 2017 г. заради метастази на рак. Сега, когато почина Там, Иман остава последният представител на застрашен вид в резерватите на Малайзия.
Персоналът на резервата съобщава, че смъртта на Там е свързана с напредналата му възраст. По-голямата част от времето си напоследък е прекарвал в легнало положение. Влошаването на състоянието му започва през този април - апетитът на Там и тонусът му спадат значително от края на миналия месец. Анализът на урината показва, че работата на бъбреците му е нарушена.
Точната причина за смъртта ще бъде установена след аутопсията.
Геномът на Там е съхранен в случай на поява на технологии за изкуствено осеменяване.
Според експерти по света има около 80 представители на вида суматрански носорог. Повечето от тях са на островите Суматра и Калимантан. През 2018 г. редица природозащитни организации, включително National Geographic и Световният фонд за природата, организираха програма за спасяване на суматранските носорози. Благодарение на нея, те успяха да уловят самка, на име Паху. Тя е прехвърлена в резерват на остров Борнео. Проверката показва, че тя е здрава и може да износи потомство. Зоолозите се надяват, че в близко бъдеще ще могат да намерят мъжки, за да имат възможност да предотвратят пълното изчезване на вида.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари