Един вид мравки, Lepisiota canescens, формира суперколония и демонстрира готовност за глобална инвазия, заявяват изследователи, цитирани от LiveScience.
"Видът, които открихме в Етиопия, има голям потенциал да се превърне в инвазивен вид от световен мащаб", казва в изявление авторът на изследването Магдалена Сорье (D. Magdalena Sorger), постдокторант изследовател от Музея на естествените науки в Северна Каролина. "Инвазивните видове често се пренасят от хората с развитието на туризма и световната търговия в този регион на Етиопия, така че вероятността мравките да бъдат пренесени, евентуално в растителен материал или дори в багажа на туристите, се увеличава.
"Всичко, което е необходимо, е една бременна царица", добавя тя. "Така започнаха огнените мравки."
Обикновено мравките образуват колонии, съставени от мравуняк, управляван от една царица. Но около 20 различни вида мравки - нещо като римляни или инки от света на насекомите - имат такива характеристики, които ги правят способни да изграждат империи. Тези мравки образуват така наречените суперколонии, включващи много мравуняци с много царици. Суперколониите могат да съдържат милиарди индивиди, които пълзят из целия пейзаж и унищожават мравешките си съседи. Един вид аржентински мравки, например, има суперколония, която обхваща по-голямата част от Калифорния и в момента се разширява в Мексико, обясняват изследователи, а най-голямата суперколония на планетата обхваща 6000 км, през Средиземно море, според статия от 2009 г. в списание Insectes Sociaux.
One Species Of Ant Has Formed A Global Supercolony
Екипът на Сорье по време на проучване на мравките в Етиопия открива, че L. canescens показва някои от отличителните белези на образуване на суперколония - а именно, способността да се разширява, без каквито и да било ограничения. Генетичният анализ показва, че различните колонии съдържат генетично различни членове (от различни царици) и че видът е роден в региона.
Магдалена Сорье търси мравки в Етиопия. Снимка: Mark Moffett
В Етиопия мравките изглежда предпочитат горите, заявиха изследователите. Но L. canescens изглежда имат рядката способност да преминават от предпочитаните от тях горски местообитания в съседните земеделски земи, пътища и сгради, отбелязват учените в актуалния брой на списание Insectes Sociaux.
Най-голямата колония е все още сравнително скромна в абсолютно изражение, пресичайки пространство от около 38 км дължина, но тази популация е всъщност най-голямата документирана суперколония на този вид мравки в родната му среда, отбелязват изследователите. Макар непознати, бързото увеличаване на популацията и агресивно експанзионистично поведение ги прави по-типични за инвазивните видове, пишат изследователите в статията за списанието.
Гигантският мравуняк е навсякъде по света. Мравките обикновено изхвърлят яйцата от чуждите мравуняци, а мравките, разпространили се по континентите, се разпознават помежду си и не се бият. Илюстрация Akiko Masuda
Откритията предполагат, че има вероятност тези мравки да станат глобални стопаджии, които да колонизират други региони, пишат изследователите.
"Така че е добре да имаме свидетелства за това, което този вид прави в родната си среда", заяви Сорье. "Рядко знаем нещо за биологията на вида, преди да стане инвазивен."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари