Разпространява се едно ново шокиращо предложение, което оставя някои природозащитници безмълви. Малка група експерти казват, че трябва да спрем всички усилия за почистване на океанската пластмаса.
Може би защото тези салове плаващи боклуци не са просто боклук, а нещо по-сложно.
Нова гледна точка към океанската пластмаса
Морският биолог Ребека Хелм (Rebecca Helm), предлага странна, но провокираща размисъл перспектива към този отдавна разискван проблем.
След години на хора, крещящи за повече действия за премахване на пластмасата от моретата, няколко учени кат Хелм сега призовават за по-внимателен подход.
Това не е някаква случайна идея, изскочила от нищото. То се корени в свежи наблюдения за това как някои морски организми изглежда са се установили в новата среда.
Хелм, която в момента е в Университета на Северна Каролина Ашвил, не е единствена с такова мнение. Тази гледна точка все още не е одобрена от никоя голяма публична институция, но редица по-малки изследователски групи я подкрепят.
Френският портал Sciencepost първи споделя откритията на изследователите с широката аудитория.
Въпреки че мейнстриймът е все още за широкомащабни операции за почистване, Хелм и други подчертават, че група организми, обединени от термина неустон, изглежда използват плаващата пластмаса за свое ново местообитание.
Морският неустон (организми, които живеят на повърхността на океана) може да се различава от планктон (организми, които се носят с водни течения), нектон (организми, които могат да плуват срещу водните течения) и бентос (организми, които живеят на дъното на океана). Кредит: Zappys Technology Solutions; Wikimedia Commons
Обитатели на океанската повърхност
Неустонът е група живи организми, които обиват водната повърхност. Някои са водорасли или бактерии. Други са малки безгръбначни, които се носят в горния слой на океана.
Тези животни не са известни и рядко получават внимание. И все пак тези същества са важни компоненти на системата за поддържане на живота на океана.
Те помагат за поддържането на хранителната мрежа, участват в преместването на газове между атмосферата и водните дълбини на морето и разграждат мъртвата материя, която се носи наоколо, така че други форми на живот да могат да я използват. Наричат неустонът инкубаторът на морето.
Без тях много важни процеси може да не се развият правилно. Идеята, че тези малки организми могат да бъдат унищожени, ако се извадим пластмасата, е обезпокоителна според специалистите.
Някои от организмите, част от неустона. Кредит: Wikimedia Commons
Големият тихоокеански боклучен остров
Големият тихоокеански боклучен остров, понякога наричан "седмият континент" от еколозите, се откроява като ключов пример. Никой не се съмнява, че е огромен размер. Никой не смята, че е хубаво милиони тонове пластмаса да плават в тази област.
И все пак тези изследователи твърдят, че тук някои форми на живот са започнали да се адаптират и може би дори да процъфтяват.
Според констатациите на Хелм е възможно това, което изглежда като обикновена замърсена част от океана, всъщност да съдържа цели общности, които никога преди не са изучавани.
"Някои от тези проекти за почистване имат потенциала да унищожат цяла екосистема, която не разбираме и която може никога няма да успеем да възстановим", предупреждава Хелм.
Такива думи имат тежест и ни карат да се замислим. Дали трябва да бързаме с почистването, без наистина да погледнем какво се е образувало в тези богати на пластмаса зони?
Кредит: Rawpixel/Public Domain
Състоянието на океанската пластмаса е сложно
Не е само неустонът. Учените намекват, че има и други видове, адаптирали се към тези плаващи парчета отпадъци. Някои са по-големи животни, докато други може да имат важна роляи в по-големи хранителни мрежи.
Но ако започнем да почистваме пластмасата с прахосмукачка, какво ще се случи с тях? Ще избием ли стъпало в стълба, което държи по-голяма мрежа от форми на живот?
Изследователите подчертават, че просто все още не знаем достатъчно. Може да се наложи да се отдръпнем и да помислим по-добре, преди да премахнем пластмасата и всичко, което е свикнало с нея.
Много странен обрат на събитията
Цялата тази ситуация изглежда като странен обрат. Прекарахме десетилетия, за да научим за опасностите от пластмасите в океаните.
Знаем, че микропластмасата попада в рибите. Знаем също, че морските костенурки, морските птици и морските бозайници ядат найлонови торбички по погрешка. По целия свят тези боклуци вредят на много видове.
Може да е странна идеята да спрем почистване, но изводът е, че океанският живот е изключително сложен.
Понякога, докато атакуваме очевиден проблем, може да причиним други щети. Съсредоточавайки се върху известна вреда, някои забравят да се запитат какви скрити връзки може да се разрушат по пътя.
Пластмасата и бъдещето на океаните на Земята
Какъв е отговорът? Някой сериозно ли предлага да оставим океанската пластмаса да продължи да се трупа? Вероятно не. Но може би е време да погледнем по-отблизо кой живее в тези острови носещи се отпадъци.
В крайна сметка тези учени не казват, че човечеството трябва да се откаже от борбата срещу пластмасовото замърсяване. Те призовават към повече мислене.
Океанската мрежа от живот е пълна с изненади. Животът може да се адаптира по неочаквани начини, често точно под носа ни.
Ако нахлуем, грабнем и изхвърлим това, което мислим, че са само боклуци, може да нарушим местообитание, което е важно за някои организми.
Посланието е просто: имаме нужда от повече информация, повече изследвания и по-добро разбиране на това, което се случва там долу.
Никой не иска да види как океанът се превръща в сметище, но за да защитим деликатната мрежа от живот в океана, трябва да научим цялата история, преди да действаме.
Справка: Moving from symptom management to upstream plastics prevention: The fallacy of plastic cleanup technology; Rebecca R. Helm, Melanie Bergmann, Hans Peter, Bethanie Carney Almroth; Win Colton Cowger еt al; One Earth 6(11):1-4; DOI: 10.1016/j.oneear.2023.10.022
Източник: Some experts think we should pause our ocean plastic cleanup efforts, Earth.com
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари