Американски и индийски учени разкриха причината за болест, която убива по близо 100 деца всяка година в Северна Индия. Според тях яденето на плода личи на празен стомах предизвиква фатални усложнения в детските организми, предава ВВС news.
Повече от две десетилетия, видимо здрави деца в региона на Бихар получават внезапни пристъпи, съпътствани със загуба на съзнание.
Почти половината от тях загиват, а причината за смъртта им се превръща в загадка за лекарите.
Ново изследване, публикувано в медицинското списание The Lancet, сега показва, че са отровени от плода личи.
Повечето от жертвите са деца от бедни семейства в един от най-големите регони на Индия, които произвеждат личи.
Учените разказват, че плодът, съдържащ високи нива на хипоглицин, потиска възможността на тялото да произвежда глюкоза, а при деца това довежда до опасно занижение на кръвната захар - хипогликемия, особено когато плодът се приема на гладно.
Случаите със загиналите деца са именно такива - те са приемали личи на гладно, в следствие на което мозъкът им се подува и получават гърчове в резултат на понижаването на кръвната захар.
Учените съветват родители от региона да дават обилна вечеря на децата си и да ограничат приема им на личи.

















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"