Врабчето, тази малка и на пръв поглед напълно безвредна птичка довела китайците до глобална катастрофа. За която могат да винят самите себе си или по-скоро своите "идеологически вдъхновители".
През 1958 г. Комунистическата партия на Китай преизпълнена с решимост поела курса на "Големия скок". Въпреки значителното изоставане на страната не само от първия свят, но също така и от тези в социалистическия лагер. "Големият скок" по примера и опита на колективизацията на Сталин и замяната на професионализма с ударния ентусиазъм на работниците трябваше 6.5 пъти да увеличи производството на стомана и два и половина пъти на зърно.
За се изпълни неизпълнимото за производство на стомана са отивали дори кухненските прибори, само и само да се осъществи плана. Към това се прибавя ниската квалификация на работниците и доменните пещи, където горивото са били прости дърва. Китайците са получавали само чугун и то с изключително лошо качество.
Същото се случило и в селското стопанство. Обявена била битка срещу четири национални врагове: мухи, плъхове, комари и врабчета. Последните защото кълвели китайските посеви. Милиони китайци се втурнали да се борят с малките птички и започнали тук там да растат планина от мъртви врабчета.
Радостта им била краткотрайна. Масовото избиване на птиците довело до дисбаланс в екологичната система. Защото освен посеви, врабчета унищожавали насекоми и то в много по-голям мащаб, отколкото сърнените култури. Гъсеници и скакалци нападнали полетата, всичко това довело до глад. Като цяло, "Големият скок" отнесъл живота на около 20 милиона души.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари