Британските учени Робърт Едуардс и Патрик Стептоу започват работа по разработката на процедурата "ин витро" през 1950 г.
На 25 юли 1978 г. усилията им най-сетне са увенчани с успех - ражда се първото "бебе в епруветка".
Те се превръщат в национални герои, а новородената Луиз Браун нарекоха "детето на века". Двамата заедно създават първата клиника в света за лечение ин витро.
Оттогава шумът поутихна, а лаборатории за изкуствено оплождане се появиха по целия свят, давайки надежда на отчаяни двойки с репродуктивни проблеми. Сега броят на децата, появики се на бял свят в резултат на "екстракорпорално оплождане" или както е популярно - "ин витро", са милиони.
Днес от 20% до 30% от случаите с оплождане ин витро са успешни.
Многобройните проучвания показват, че родените след ин витро деца са здрави толкова, колкото и другите. Нещо повече - тестовете показват, че нивото на умственото развитие на "бебетата от епруветка" е по-високо от това на нормалните деца, може би защото родителите отделят повече внимание на тези придобити трудно деца.
Робърт Едуардс с 2500-то "бебе от епруветка".
А през 2010 г. Нобелова награда за медицина и физиология бе присъдена на Робърт Едуардс (Стептоу почина през 1988).
"Неговият принос представлява крайпътен камък в развитието на модерната медицина. Неговите постижения спомогнаха за лечението на безплодие, медицинско състояние, от което страда голяма част от човечеството, включително повече от 10% от всички двойки в света", обоснова решението си Нобеловият комитет.

















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"