По собствените му думи Зигмунд Фройд е третият, който разочарова цялото човечество - първите двама са Коперник и Дарвин. Фройд доказва, че човекът не е "разумен" (Homo sapiens), а разумът му често губи в състезанието с несъзнателното. Несъзнателното той оприличава на кон, който носи ездач, тоест ума. Докато конят е спокоен, той се подчинява на ездача. Но ако го ухапе конска муха, ездачът ще трябва да отиде там, където го отнесе конят му.
Хората му се смееха и не му вярваха.
С годините той спечели авторитет и титли и се превърна в класика, днес неговите научни възгледи отново са поставени под въпрос.
Термините, които той въвежда в науката, и влиянието, което има върху водещите фигури на науката и културата, остават несъмнени.
А надписът на паметника му, издигнат във Виена, е: "Гласът на разума е тих."























Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"