Зомбитата не са съвременна измислица. От векове хората се тревожат от възможността труповете да се надигнат от гробовете си, за да мъчат живите и да сеят зарази. Сега археолози от Англия смятат, че са открили доказателства за средновековни методи, използвани за предотвратяване на подобна страховита възможност.
Изследователи от Historic England и Университета в Саутхемптън са проучили яма с човешки останки, разкопана край Уоръм Пърси (Wharram Percy), изоставено село в Северен Йоркшир, което датира от преди близо 1 000 години. Труповете в ямата са били изгорени и разчленени след смъртта, което археолозите обясняват с две причини: или състоянието на телата е причинено от канибализъм, или те са били разчленени, за да се подсигури, че няма да се надигнат от гроба си.
Проучването е публикувано в списание Journal of Archaeological Science. Водещият учен Саймън Мейс (Simon Mays), биолог от Historic England, отбелязва, че идеята тези кокали "да са останки от тела, изгорени и разчленени, за да бъдат спрени от надигане от гробовете, изглежда пасва най-добре на доказателствата".

селището Уоръм Пърси; Снимка: Historic England
Хората по онова време са вярвали, че надигане на мъртвец може да се получи при някой, извършвал злини преди смъртта си или ако е загубил живота си изненадващо или при особено насилствена смърт. Мейс и неговите колеги обясняват, че за да бъдат спрени тези тела от евентуално излизане от гробовете и да започнат да преследват живите, английските средновековни източници предлагат телата да бъдат изровени, осакатени и изгорени.
При първото проучване на размесените кости през 60-те години те са били разтълкувани като датиране много по-рано, вероятно от римската епоха, гробовете от когато са били неумишлено разкопавани и препогребвани от местните хора през средните векове. Костите са били погребани на неосветена земя, в близост до къща, а не на официалното гробище.
Датиране с радиоактивен въглерод обаче показва, че костите са съвременни на средновековен град, а химическият анализ разкрива, че са на хора, които са живели в региона. Какво се е случило с телата след смъртта вероятно може да си съперничи само със сцени от зомби филми.
Костите от Уоръм Пърси са общо 137, принадлежали на поне 10 души на възраст от 2 до 50 години, показва проучването. Следи от изгаряния показват, че телата са запалени докато костите все още са имали плът по тях (тяло с плът е смятано за по-голяма заплаха от гол скелет). Учените също така откриват следи от прорези, свързани с разчленяване, и белези от отсичане, което показва, че скелетите са били обезглавени след смъртта.
"Ако сме прави, тогава това е първото задоволително археологическо доказателство, което имаме за подобна практика", заявява Мейс като има предвид предпазните мерки срещу зомбита. То ни показва тъмната страна на средновековните вярвания и ни дава нагледно припомняне колко различни са били средновековните възгледи за света от нашите в момента, коментира Historical England.

Теменна кост от череп на възрастен със следи от изгаряне; Снимка: Historical England

Гръдни прешлени, върху които има два приблизително паралелни резки от нож
Снимка: Снимка: Historical England
Стивън Гордън (Stephen Gordon), специалист по въпросите на средновековните и ранно съвременни свръхестествени вярвания, който също участва в проучването, отбелязва, че е открил правдоподобно обяснение. За Live Science той споделя: "Въпреки че, разбира се, не може да се отхвърли вероятността причината да е именно канибализъм, аз смятам, че доказателствата клонят към местните вярвания в опасни мъртви".
Гордън отбелязва, че няколко примера за реанимирани трупове идват от източници от 12 век в Северна Англия, така че археологически погледнато доказателства от Йоркшир от около 1 100 - 1 300 години е очаквано.
Все още има загадки около телата, като например по какъв начин човешките останки се оказват събрани отново в тази конкретна яма, особено след като датират от 11-13 век. Не е ясно и защо, ако изобщо телата са всявали страх, са били препогребани в домашна среда.
Нещо повече, поне що се отнася до писмените английски източници, живите мъртви са били предимно мъже. В ямата обаче са открити скелети и на двата пола, както на деца. Гордън обаче, не смята, че това отменя довода за мерки срещу зомбита.
"Писмените свидетелства в английски хроники и жития на светци, фокусирани върху мъже-зомбита, представляват само частичен поглед върху реалността на ежедневните вярвания", отбелязва още Гордън.
Епископът от Римската империя Бърчард от Уормс (Burchard of Worms) пише около 1000 г.пр.Хр. за: "деца, които умират преди да са покръстени или жени, които умират при раждане, за които се вярва, че ще станат от гробовете си и се нуждаят да бъдат "прободени". Гордън посочва друг случай, от 14 век, на хроникьора Неплак от Опатовице (Neplach of Opatovice), който е трябвало да кремира женски жив труп. "Възможно е да се е вярвало и в Англия, че женските тела могат да се изправят след смъртта си".
Костите от Уоръм Пърси може и да не представляват първото погребение на живи мъртви в Европа. При няколко т.нар. "вампирски погребения" през 17 век в гробище в Полша телата са имали сърпове около вратовете. Едното тълкуване е, че остриетата са задържали мъртвите от надигане от гроба.

Реконструкця на Уоръм Пърси, края на 12 век, Питър Дън; Historic England


















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"