Проф. д-р Фабио Романели от Университета в Триест (Италия) гостува на катедра "Метеорология и Геофизика", ФзФ на СУ, в рамките на програмата "Еразъм +". Води курсове по "Вълнова физика", "Сеизмология", "Сеизмичен риск", "Физика на Земята".
Проф. Романели е автор на многобройни научни публикации, редактор на Pure and Applied Geophysics, секретар на EGU, член на редица международни работни групи (IASPEI, ASC-SHR и други).
Основни научни интереси: разпространение и моделиране на сеизмични вълни в нееластични хоризонтално-нееднородни среди; разпространение и моделиране на цунами, генериране на сеизмични вълни от неточкови източници; определяне на сеизмичните въздействия, сеизмични сценарии и сеизмичен риск.
Програма на лекциите на проф. Романели
Физически Факултет, 16-19 май 2016
1. Физика на вълните (I част)
Понеделник, 16.05.2016, 11:00, зала В60 (сграда В, 4 ет.)
Физика на вълните - от звука до вълните цунами. Този кратък курс ще осигури основата от знания, необходими за разбирането на физиката на вълните в геосферата (т.е. атмосферата, хидросферата и литосферата), темите ще са фокусирани върху създаването и разпространението на сеизмичните вълни, също и средствата за мултимащабно проучване на вътрешността на Земята.
2. Физика на вълните (II част)
Сряда, 18.05.2016, 14:00, зала В60 (сграда В, 4 ет.)3. Необичайни ко-сеизмични явления
Сряда, 18.05.2016, 18:00, "Център за обучение на учители и ученици" (сграда А, 5 ет.)Земетресението To-Hoku-Oki (М = 9.0) предостави безпрецедентна възможност да се използва за мониторинг от мрежи (например, GPS, сеизмични и DART шамандури) за събиране на данни. Последствията от новите наблюдения са важни за физическите модели на земетресенията и техните възможни въздействия върху различните системи на геосферата. Ше бъдат обсъдени някои характерни явления (например следите от цунами в йоносферата, сеизмична устойчивост) .
4. Aспекти на опасността от природни бедствия
Четвъртък, 19.05.2016, 17:00, В60 (сграда В, 4 ет.)Уроците, извлечени от разрушителните земетресения, станали през новото хилядолетие, осигуриха нови възможности за предприемане на мерки, ревизиране и да се подобри процедурата за сеизмична оценка на риска (seismic hazard assessment - SHA). Когато става въпрос за културното наследство и критични структури (например, ядрени електроцентрали), където е необходимо да се помисли за изключително продължителни интервали от време, прилагането на реалистично сеизмично моделиране позволява оптимизиране на структурата на конструкциятс спрямо местата, представляващи интерес.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари